Значајни резултати у борби против апатридије
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов учествовао је данас у обележавању „70 година Конвенције о статусу лица без држављанства и 10 година од кампање Ја припадам“, где су представљени значајни резултати у борби против овог облика угрожавања основних људских права.
На скупу одржаном у Зеленом салону Народне скупштине у Улици Краља Милана, који је организовало Министарство државне управе и локалне самоуправе, у сарадњи са УНХЦР, речено је да је у последњих десет година, апатридија у свету смањена са 12 милиона, на 4,4 милиона људи, а у Србији, од 2012. до данас више десетина хиљада људи решило је овај проблем и уписано у матичне књиге рођених, чиме су остварили право на лична документа и држављанство, социјалну и здравствену заштиту, образовање и сва друга људска и грађанска права која им по Уставу и законима припадају.
Министар Жигманов је, у свом обраћању, нагласио да је, захваљујући великим напорима, много тога постигнуто и милиони људи у свету су остварили једно од својих основних људских права, право на држављанство. У исто време, рекао је министар, морамо бити свесни актуелног историјског тренутка у којем се одигравају велике друштвене и политичке промене, и све већег ризика да великом броју људи ово право, првенствено услед ратних сукоба и миграција, буде угрожено.
Он је на скупу указао и на то да су у ризику од апатридије, осим ромске, и припадници других осетљивих друштвених група, на чије постојање је Министарство више пута указало током претходних година: бескућници и лица која се након одслужења затворских казни морају на прави начин интегрисати у друштвене токове и изградити квалитетан лични живот. Министар је додао да је апатридија жив изазов који је у значајној мери у Републици Србији решен, али да као друштво и држава треба да наставимо да радимо у овој области и на тај начин покажемо да сви људи имају право на једнаки правни статус.
Скуп је отоврила министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић, која је нагасила да су од 2012. године, кроз сарадњу са другим министарствима, УНХЦР-ом, заштитником грађана и цивилним сектором, постигнути значајни резултати и десетинама хиљада, до тада невидљивих, људи омогућено да буду уписани у матичне књиге рођених и остваре своја права. Рекла је да ће држава, иако је већи део посла завршен, наставити да прати стање у овој области.
На скупу су говорили потпредседник Владе и министар унутрашњих послова Ивица Дачић, о значајном доприносу МУП-а у борби против апатридије додајући да ће ово министарство наставити да буде поуздан партнер. Шеф УНХЦР-а Суфијан Ађали је рекао да су у Србији велики корци направљени на смањењу апатридије и да је Србија једна од земања у Европи која је највише учинила по овом питању.
На скупу су говорили потпредседник Народне скупштине Јован Јањић, в.д. помоћника министра за мултилатералну сарадњу, амбасадорка Катарина Лалић Смајевић, заштитник грађана Зоран Пашалић, директорка НВО „Праксис“ Маријана Луковић, корисник Ерсан Тафа, који је са 20 година уписан у матичну књигу рођених, а видео линком се обратила Рувендрини Меникдивела, помоћница Високог комесара УН за избеглице.