Вредне руке жена са инвалитетом чувају старе занате Мачве и Поцерине

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Томислав Жигманов посетио је данас, током боравка у Шапцу, Градску организацију инвалида рада и инвалидских пензионера и упознао се са богатом делатношћу ове организације, смештене у поткровљу омање куће. 

Министар је у разговору са председницом Мирославом Савковић, и женама које се баве старим занатима у Градској организацији, изјавио да је импресиониран и задивљен напорима које чине у програмима подршке, пре свега женама са инвалидитетом, као и производима које је видео, нематеријалном културном баштином коју негују, начином израде и материјалима, те да ће Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у оквиру својих могућности, допринети напорима да производи, који чувају историју и традицију овог краја, буду видљивији, а организација обезбеди континуитет у раду.

Он је додао да је најбољи начин да се рад вредних руку ових жена сачува и настави, оснивање социјалног предузећа уз неопходну институционалну подршку, те позвао председницу Савковић на предстојећи друштвени дијалог који, на тему социјалног предузетништва, организује Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог средином наредног месеца у Крагујевцу.

Миросалава Савковић, председница Градске организације инвалида рада и инвалидских пензионера, изјавила је да  је кроз ову организацију, у последњих 15 година постојања, посао нашло више од стотину жена са инвалидитетом које су биле на бироу рада. Једна од запослених жена изјавила је да јој посао у Градској организацији веома много значи, да је добила, како на осећају корисности у животу, тако и на самопоуздању, те да јој неизмерну радост доноси сваки нови производ који је направила својим рукама. Друга је, радећи у овој организацији, обезбедила минимални период осигурања за стицање инвалидске пензије.

Градска организација инвалида рада и инвалидских пензионера израђује традиционалне одевне предмете, поњаве, прекриваче, пешкире, чарапе, стољнаке и надстољнаке, сувенире, играчке и друго, у мотивима мачванског и поцерског краја. Чувени Текеришки пешкир, кога прати дирљива прича војника из Првог светског рата, заштићен је производ ове организације која чува старе занате и запошљава жене са инвалидитетом. 

У посети Градској организциаји инвалида рада и инвалидских пензионера били су и Александар Прица, председник Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва и Емина Нурединоска, експерткиња. У Шапцу су, иначе, 29. и 30. октобра одржане две седнице овог владиног саветодавног тела.

Препоручујемо...