Министар Жигманов честитао Дан Националног савета пољске националне мањине

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета пољске националне мањине у Републици Србији Гези Пољаку и свим припадницима ове националне заједнице 14. децембар – Дан Националног савета.

Пољска заједница у Републици Србији свој први национални савет изабрала је на изборима који су одржани 4. новембра 2018. године, а 14. децембар када је Национални савет пољске националне мањине уписан у Регистар националних савета, обележава се као празник Пољака у Републици Србији. Национални савет пољске националне мањине у Републици Србији активно ради на промовисању културног идентитета и учествује у образовним и културним пројектима који негују традицију ове заједнице.

Према доступним подацима, прве веће групе Пољака досељавале су се на територију Републике Србије у 19. веку, као и у периоду Хабзбуршке монархије, из места Висла у северни Банат, где се настањују у данашњем Остојићеву код Чоке. Неке од чувених пољских породица су Сондермајер и Краков. Значајнија обнова свести о пољском пореклу међу овом националном заједницом почела је у време југословенске државе, а везе са Пољском успостављене током 1970-их година, и данас су веома интензивне. Током осамдесетих година 20. века бележи се економска миграција.

Пољаци у Републици Србији су једна од најмалобројнијих националних мањина. Према резултатима пописа становништва из 2022. године, у Републици Србији живи 615 Пољака. Учешће Пољака у укупном становништву Србије износи 0,01% и остало је непромењено, будући да је према попису из 2011. године у Србији живео 741 Пољак.

Иако малобројни, припадници ове заједнице активно чувају свој језик, културу, традицију и обичаје кроз различита удружења и активности. Међу њима су културно-уметничка друштва „Вишљани из Остојићева“ и „Банатски Пољаци“ из Остојићева, док је у Београду активно Удружење српско-пољског пријатељства „YU POLONIA-RS“.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и овом приликом истиче да Влада Републике Србије, и сви нивои власти, настављају посвећено да раде на обезбеђивању свих потребних предуслова како би припадници националних мањина у Републици Србији успешно наставили да развијају своје националне институције и перспективу своје заједнице.

Препоручујемо...