Ministar Žigmanov čestitao Dan Nacionalnog saveta poljske nacionalne manjine

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta poljske nacionalne manjine u Republici Srbiji Gezi Poljaku i svim pripadnicima ove nacionalne zajednice 14. decembar – Dan Nacionalnog saveta.

Poljska zajednica u Republici Srbiji svoj prvi nacionalni savet izabrala je na izborima koji su održani 4. novembra 2018. godine, a 14. decembar kada je Nacionalni savet poljske nacionalne manjine upisan u Registar nacionalnih saveta, obeležava se kao praznik Poljaka u Republici Srbiji. Nacionalni savet poljske nacionalne manjine u Republici Srbiji aktivno radi na promovisanju kulturnog identiteta i učestvuje u obrazovnim i kulturnim projektima koji neguju tradiciju ove zajednice.

Prema dostupnim podacima, prve veće grupe Poljaka doseljavale su se na teritoriju Republike Srbije u 19. veku, kao i u periodu Habzburške monarhije, iz mesta Visla u severni Banat, gde se nastanjuju u današnjem Ostojićevu kod Čoke. Neke od čuvenih poljskih porodica su Sondermajer i Krakov. Značajnija obnova svesti o poljskom poreklu među ovom nacionalnom zajednicom počela je u vreme jugoslovenske države, a veze sa Poljskom uspostavljene tokom 1970-ih godina, i danas su veoma intenzivne. Tokom osamdesetih godina 20. veka beleži se ekonomska migracija.

Poljaci u Republici Srbiji su jedna od najmalobrojnijih nacionalnih manjina. Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2022. godine, u Republici Srbiji živi 615 Poljaka. Učešće Poljaka u ukupnom stanovništvu Srbije iznosi 0,01% i ostalo je nepromenjeno, budući da je prema popisu iz 2011. godine u Srbiji živeo 741 Poljak.

Iako malobrojni, pripadnici ove zajednice aktivno čuvaju svoj jezik, kulturu, tradiciju i običaje kroz različita udruženja i aktivnosti. Među njima su kulturno-umetnička društva „Višljani iz Ostojićeva“ i „Banatski Poljaci“ iz Ostojićeva, dok je u Beogradu aktivno Udruženje srpsko-poljskog prijateljstva „YU POLONIA-RS“.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i ovom prilikom ističe da Vlada Republike Srbije, i svi nivoi vlasti, nastavljaju posvećeno da rade na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova kako bi pripadnici nacionalnih manjina u Republici Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i perspektivu svoje zajednice.

Preporučujemo...