Активности Министарства у 2024. години – Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције
Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције је током 2024. године успешно реализовао планиране активности из својих надлежности које се, пре свега, односе на унапређење односа са бројним међународним организацијама у области антидискриминације, родне равноправности, унапређења људских и мањинских права, сарадње са организацијама цивилног друштва, као и успешну припрему и спровођење пројеката подржаних од стране Европске уније и других донатора.
Једна од најважнијих активности током 2024. године била је ратификација Споразума о учешћу Републике Србије у програму Европске уније „Грађани, једнакост, права и вредности“ (Цитизенс, Еqуалитy, Ригхтс анд Валуес Программе – ЦЕРВ) 31. јула 2024. године када је усвојен Предлог закона о потврђивању Споразума између Републике Србије и Европске уније о учешћу Републике Србије у програму Европске уније „Грађани, једнакост, права и вредности“ у Народној скупштини. Реч је о Споразуму који је министар Жигманов потписао у име Владе Републике Србије у новембру 2023. године, када је и ступила на снагу његова привремена примена, док ратификацијом почиње пуна примена овог Споразума који ће трајати до краја 2027. године.
Програм „Грађани, једнакост, права и вредности“ пружа финансијску подршку активностима јединица локалне и регионалне самоуправе, културним и научним установама као и организацијама цивилног друштва за промовисање грађанског активизма, друштвене једнакости, те права и вредности на којима почива Европска унија. Укупна вредност програма је 1,5 милијарди евра. Република Србија је прва држава која није чланица Европске уније која је приступила овом програму, а у мају 2024. године, Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције је званично именован и за Националну контакт тачку за овај програм у Републици Србији. Као контакт тачка, Министарство ће радити на промоцији овог Програма широм Србије, подизању свести о значају програма и европских вредности, подизању капацитета свих потенцијалних учесника да се укључе у овај Програм и аплицирају на позивима за доделу средстава, као и на промоцији одобрених пројеката чији су носиоци из Србије.
Министарство је у 2024. години отпочело са спровођењем низа промотивних активности у циљу упознавања шире јавности са могућностима које овај Програм нуди. Организовано је преко 15 различитих догађаја широм Србије – у Сомбору, Новом Саду, Крагујевцу, Београду, Нишу, Алексинцу, Петровцу на Млави, Кули и сл, а Програм је успешно промовисан и током трајања Европске недеље могућности у септембру 2024. године. Поред тога, Сектор за међународну сарадњу и европске интеграције свакодневно је укључен у пружање одговора на питања потенцијалних корисника програма, помоћи приликом аплицирања, као и сарадње са потенцијалним корисницима на унапређењу појединачних пројектних апликација.
Представници Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, државни секретар др Иван Бошњак и руководитељка Групе у Сектору за међународну сарадњу и европске интеграције Сања Атанасковић Опачић су 7. децембра 2024. присуствовали први пут и званичном састанку националних контакт тачака за ЕУ програм „Грађани, једнакост, права и вредности“, који је одржан од 3. до 4. децембра 2024. године у Загребу.
Поред тога, Министарство је током 2024. године израдило три предлога пројекта.
Први пројекат за циљ има обезбеђивање партиципативне демократије, поштовање људских права и владавине права уз унапређење окружења за развој цивилног друштва у складу са стандардима ЕУ и међународним стандардима и треба да омогући успешно спровођење Акционог плана за спровођење Стратегије за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва. Пројекат ће бити подржан од стране Делегације Европске уније и планиран почетак реализације је други квартал 2025. године.
Други пројекат има за циљ јачање одговора на дискриминацију, нетолеранцију и сузбијање говора мржње у пракси као и унапређење дијалога против дискриминације. Поред тога планирано је да се пројекат бави и промовисањем мултикултуралности и интеркултуралног дијалога са националним мањинама у процесу успостављања интеракције, изградње разумевања, међусобног поштовања и дијалога између припадника различитих култура. Пројекат је предложен за финансирање у оквиру ИПА средстава за период 2025-2027 и процедура одобравања је у току.
Такође, крајем 2024. године припремљен је и трећи предлог пројекта у вези са планираним активности Министарства као Националне контакт тачке за ЦЕРВ пројекат и упућен је Европској комисији на разматрање и одлучивање.
Када је реч о сарадњи са телима Савета Европе, помоћник министра за међународну сарадњу и европске интеграције Борис Милићевић, у својству члана, присуствовао је на два састанка Управног одбора Комитета за борбу против дискриминације, различитост и инклузију Савета Европе (ЦДАДИ) који су одржани у Стразбуру. Управни одбор за борбу против дискриминације, различитости и инклузије (ЦДАДИ) управља међувладиним радом Савета Европе на промовисању једнакости за све, и изградњи инклузивнијих друштава која нуде ефикасну заштиту од дискриминације и мржње и где се поштује различитост, а његова улога је у саветовању Комитета министара о свим питањима у оквиру свог мандата, укључујући спречавање и борбу против злочина из мржње, говора мржње и дискриминације на основу „расе“, боје коже, језика, вере, националног/етничког порекла, националности, сексуалне оријентације и родног идентитета. У оквиру пројектних циљева за период од 2024. до 2027. године, Комитет за борбу против дискриминације, различитост и инклузију Савета Европе (ЦДАДИ) је донео одлуку о формирању две посебне Радне групе које би припремиле Студију изводљивости о спречавању и борби против интерсекцијске дискриминације, као и Студију о проблематичним питањима у области заштите регионалних или мањинских језика и идентификацији добрих пракси у државама чланицама. У складу са тим, а као чланица Савета Европе, Република Србија има члана Управног одбора Комитета, и на захтев комитета припремљени су и послати прилози у вези са израдом поменутих студија.