Aktivnosti Ministarstva u 2024. godini – Sektor za međunarodnu saradnju i evropske integracije
Sektor za međunarodnu saradnju i evropske integracije je tokom 2024. godine uspešno realizovao planirane aktivnosti iz svojih nadležnosti koje se, pre svega, odnose na unapređenje odnosa sa brojnim međunarodnim organizacijama u oblasti antidiskriminacije, rodne ravnopravnosti, unapređenja ljudskih i manjinskih prava, saradnje sa organizacijama civilnog društva, kao i uspešnu pripremu i sprovođenje projekata podržanih od strane Evropske unije i drugih donatora.
Jedna od najvažnijih aktivnosti tokom 2024. godine bila je ratifikacija Sporazuma o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije „Građani, jednakost, prava i vrednosti“ (Citizens, Equality, Rights and Values Programme – CERV) 31. jula 2024. godine kada je usvojen Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Republike Srbije i Evropske unije o učešću Republike Srbije u programu Evropske unije „Građani, jednakost, prava i vrednosti“ u Narodnoj skupštini. Reč je o Sporazumu koji je ministar Žigmanov potpisao u ime Vlade Republike Srbije u novembru 2023. godine, kada je i stupila na snagu njegova privremena primena, dok ratifikacijom počinje puna primena ovog Sporazuma koji će trajati do kraja 2027. godine.
Program „Građani, jednakost, prava i vrednosti“ pruža finansijsku podršku aktivnostima jedinica lokalne i regionalne samouprave, kulturnim i naučnim ustanovama kao i organizacijama civilnog društva za promovisanje građanskog aktivizma, društvene jednakosti, te prava i vrednosti na kojima počiva Evropska unija. Ukupna vrednost programa je 1,5 milijardi evra. Republika Srbija je prva država koja nije članica Evropske unije koja je pristupila ovom programu, a u maju 2024. godine, Sektor za međunarodnu saradnju i evropske integracije je zvanično imenovan i za Nacionalnu kontakt tačku za ovaj program u Republici Srbiji. Kao kontakt tačka, Ministarstvo će raditi na promociji ovog Programa širom Srbije, podizanju svesti o značaju programa i evropskih vrednosti, podizanju kapaciteta svih potencijalnih učesnika da se uključe u ovaj Program i apliciraju na pozivima za dodelu sredstava, kao i na promociji odobrenih projekata čiji su nosioci iz Srbije.
Ministarstvo je u 2024. godini otpočelo sa sprovođenjem niza promotivnih aktivnosti u cilju upoznavanja šire javnosti sa mogućnostima koje ovaj Program nudi. Organizovano je preko 15 različitih događaja širom Srbije – u Somboru, Novom Sadu, Kragujevcu, Beogradu, Nišu, Aleksincu, Petrovcu na Mlavi, Kuli i sl, a Program je uspešno promovisan i tokom trajanja Evropske nedelje mogućnosti u septembru 2024. godine. Pored toga, Sektor za međunarodnu saradnju i evropske integracije svakodnevno je uključen u pružanje odgovora na pitanja potencijalnih korisnika programa, pomoći prilikom apliciranja, kao i saradnje sa potencijalnim korisnicima na unapređenju pojedinačnih projektnih aplikacija.
Predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, državni sekretar dr Ivan Bošnjak i rukovoditeljka Grupe u Sektoru za međunarodnu saradnju i evropske integracije Sanja Atanasković Opačić su 7. decembra 2024. prisustvovali prvi put i zvaničnom sastanku nacionalnih kontakt tačaka za EU program „Građani, jednakost, prava i vrednosti“, koji je održan od 3. do 4. decembra 2024. godine u Zagrebu.
Pored toga, Ministarstvo je tokom 2024. godine izradilo tri predloga projekta.
Prvi projekat za cilj ima obezbeđivanje participativne demokratije, poštovanje ljudskih prava i vladavine prava uz unapređenje okruženja za razvoj civilnog društva u skladu sa standardima EU i međunarodnim standardima i treba da omogući uspešno sprovođenje Akcionog plana za sprovođenje Strategije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Projekat će biti podržan od strane Delegacije Evropske unije i planiran početak realizacije je drugi kvartal 2025. godine.
Drugi projekat ima za cilj jačanje odgovora na diskriminaciju, netoleranciju i suzbijanje govora mržnje u praksi kao i unapređenje dijaloga protiv diskriminacije. Pored toga planirano je da se projekat bavi i promovisanjem multikulturalnosti i interkulturalnog dijaloga sa nacionalnim manjinama u procesu uspostavljanja interakcije, izgradnje razumevanja, međusobnog poštovanja i dijaloga između pripadnika različitih kultura. Projekat je predložen za finansiranje u okviru IPA sredstava za period 2025-2027 i procedura odobravanja je u toku.
Takođe, krajem 2024. godine pripremljen je i treći predlog projekta u vezi sa planiranim aktivnosti Ministarstva kao Nacionalne kontakt tačke za CERV projekat i upućen je Evropskoj komisiji na razmatranje i odlučivanje.
Kada je reč o saradnji sa telima Saveta Evrope, pomoćnik ministra za međunarodnu saradnju i evropske integracije Boris Milićević, u svojstvu člana, prisustvovao je na dva sastanka Upravnog odbora Komiteta za borbu protiv diskriminacije, različitost i inkluziju Saveta Evrope (CDADI) koji su održani u Strazburu. Upravni odbor za borbu protiv diskriminacije, različitosti i inkluzije (CDADI) upravlja međuvladinim radom Saveta Evrope na promovisanju jednakosti za sve, i izgradnji inkluzivnijih društava koja nude efikasnu zaštitu od diskriminacije i mržnje i gde se poštuje različitost, a njegova uloga je u savetovanju Komiteta ministara o svim pitanjima u okviru svog mandata, uključujući sprečavanje i borbu protiv zločina iz mržnje, govora mržnje i diskriminacije na osnovu „rase“, boje kože, jezika, vere, nacionalnog/etničkog porekla, nacionalnosti, seksualne orijentacije i rodnog identiteta. U okviru projektnih ciljeva za period od 2024. do 2027. godine, Komitet za borbu protiv diskriminacije, različitost i inkluziju Saveta Evrope (CDADI) je doneo odluku o formiranju dve posebne Radne grupe koje bi pripremile Studiju izvodljivosti o sprečavanju i borbi protiv intersekcijske diskriminacije, kao i Studiju o problematičnim pitanjima u oblasti zaštite regionalnih ili manjinskih jezika i identifikaciji dobrih praksi u državama članicama. U skladu sa tim, a kao članica Saveta Evrope, Republika Srbija ima člana Upravnog odbora Komiteta, i na zahtev komiteta pripremljeni su i poslati prilozi u vezi sa izradom pomenutih studija.