Siguran i zdrav radni ambijent doprinosi očuvanju mentalnog zdravlja

Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, 10. oktobra, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ističe da je mentalno zdravlje fundamentalno ljudsko pravo koje omogućava svakoj osobi da ostvari svoj puni potencijal, da doprinosi zajednici i da živi dostojanstveno i ispunjeno.

Ove godine, Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se u svetu pod motom „Mentalno zdravlje i rad“, u težnji da istakne pozitivne i upozori na negativne činioce koji utiču na mentalno zdravlje najbrojnije društvene grupe na svetu, zaposlene žene i muškarce.

S obzirom na to da skoro 60 odsto ukupne svetske populacije radi, stvaranje sigurne i zdrave radne okoline predstavlja jedan od preduslova za očuvanje zdravlja pojedinaca. S druge strane, nezdravi radni uslovi, stigma, diskriminacija, kao i zlostavljanje na radu predstavljaju rizike po mentalno zdravlje zaposlenih, što može uticati i na kvalitet života članova njihovih porodica.

Uviđajući značaj mentalnog zdravlja za celokupno društvo, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog je do sada organizovalo tri društvena dijaloga na temu mentalnog zdravlja, iz kojih je na kraju proizašlo formiranje Tima za mentalno zdravlje u čiji sastav ulaze najeminentniji stručnjaci iz ove oblasti.

Učesnici društvenih dijaloga istakli su značaj inter-sektorske i multidisciplinarne saradnje u unapređenju zaštite mentalnog zdravlja u Srbiji, kako bi se omogućila dobra koordinacija i odgovorilo na potrebe građana za zaštitom mentalnog zdravlja. Ovakav pristup je u skladu sa zakonom i preporukama UN tela koje su date Srbiji u cilju unapređenja prava u oblasti mentalnog zdravlja.

Ministarstvo je, zajedno sa ministarstvom zdravlja, prosvete, turizma i omladine, brigu o porodici i demografiju, te Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, potpisalo prošle godine Memorandum o saradnji u cilju podrške mentalnom zdravlju adolescenata i mladih u Srbiji, pokazujući da su Vlada Republike Srbije i resorna ministarstva posvećena radu u ovoj oblasti.

Nivo mentalnog zdravlja populacije jedan je od ključnih resursa i značajan faktor prosperiteta, socijalne pravde i socijalne kohezije društva o čemu govori i ključni strateški dokument Republike Srbije o zaštiti mentalnog zdravlja.

Afirmacija mentalnog zdravlja, unapređenje usluga i servisa uključujući i onih na radnom mestu, podrška na svim nivoima, iskorenjivanje predrasuda i destigmatizacija korisnika psihijatrijskih usluga, čini svet u kome živimo humanijim i po meri čoveka kome svi težimo.

 

 

Preporučujemo...