Сигуран и здрав радни амбијент доприноси очувању менталног здравља

Поводом Светског дана менталног здравља, 10. октобра, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог истиче да је ментално здравље фундаментално људско право које омогућава свакој особи да оствари свој пуни потенцијал, да доприноси заједници и да живи достојанствено и испуњено.

Ове године, Светски дан менталног здравља обележава се у свету под мотом „Ментално здравље и рад“, у тежњи да истакне позитивне и упозори на негативне чиниоце који утичу на ментално здравље најбројније друштвене групе на свету, запослене жене и мушкарце.

С обзиром на то да скоро 60 одсто укупне светске популације ради, стварање сигурне и здраве радне околине представља један од предуслова за очување здравља појединаца. С друге стране, нездрави радни услови, стигма, дискриминација, као и злостављање на раду представљају ризике по ментално здравље запослених, што може утицати и на квалитет живота чланова њихових породица.

Увиђајући значај менталног здравља за целокупно друштво, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је до сада организовало три друштвена дијалога на тему менталног здравља, из којих је на крају произашло формирање Тима за ментално здравље у чији састав улазе најеминентнији стручњаци из ове области.

Учесници друштвених дијалога истакли су значај интер-секторске и мултидисциплинарне сарадње у унапређењу заштите менталног здравља у Србији, како би се омогућила добра координација и одговорило на потребе грађана за заштитом менталног здравља. Овакав приступ је у складу са законом и препорукама УН тела које су дате Србији у циљу унапређења права у области менталног здравља.

Министарство је, заједно са министарством здравља, просвете, туризма и омладине, бригу о породици и демографију, те Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, потписало прошле године Меморандум о сарадњи у циљу подршке менталном здрављу адолесцената и младих у Србији, показујући да су Влада Републике Србије и ресорна министарства посвећена раду у овој области.

Ниво менталног здравља популације један је од кључних ресурса и значајан фактор просперитета, социјалне правде и социјалне кохезије друштва о чему говори и кључни стратешки документ Републике Србије о заштити менталног здравља.

Афирмација менталног здравља, унапређење услуга и сервиса укључујући и оних на радном месту, подршка на свим нивоима, искорењивање предрасуда и дестигматизација корисника психијатријских услуга, чини свет у коме живимо хуманијим и по мери човека коме сви тежимо.

 

 

Препоручујемо...