Активности Министарства у 2024. години – Сектор за сарадњу са цивилним друштвом

Током 2024. године, Сектор за сарадњу са цивилним друштвом успешно је окончао низ активности од којих је једна од најзначајнијих израда Акционог плана за период 2025-2026. године за спровођење Стратегије за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва у Републици Србији за период 2022-2030. године.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог формирало је Посебну радну групу за израду Предлога акционог плана састављену од представника органа државне управе, независних тела, представника организација цивилног друштва, као и представника међународних организација у својству посматрача процеса израде Aкционог плана. Представници организација цивилног друштва су изабрани на основу Јавног позива који је спровело Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Након првог састанка Посебне радне групе, одржаног децембра 2023. године, отпочео је процес прикупљања предлога и сугестија чланова радне групе за израду Предлога акционог плана. На основу пристиглих коментара и сугестија израђена је прва радна верзија текста Предлога акционог плана.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је у априлу 2024. године отпочело процес јавних консултација о тексту Предлога Акционог плана. У процесу даље израде Предлога акционог плана спроведена је и јавна расправа као и Јавно слушање у просторијама Палате „Србија“. Пристигли предлози и сугестије интегрисани су у документ Предлога акционог плана. Акциони план за период 2025-2026.године, Влада Републике Србије усвојила 16. јануара 2025. године.

Надаље, у 2024. години одржано је пет седница Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва од којих је једна била ванредна.

Имајући у виду да је дошло до конституисања новог сазива Владе Републике Србије, било је потребно да састав Савета буде прилагођен насталим променама. Будући да су поједини делегирани представници државних органа разрешени дужности, било је неопходно именовати нове чланове односно заменике чланова из органа државне управе, што је и учињено 22. августа 2024. године. Током рада Савета показала се потреба и за образовањем стручних подгрупа ради извршења појединих задатака.

На одржаним седницама Савета, као приоритетне теме истакнуте су: финансирање организација цивилног друштва и безбедност бранитеља људских права, усвојене су измене и допуне Пословника о раду Савета, План рада Савета за 2025. годину, разматран је Предлог Акционог плана за период 2025-2026.године, донета је одлука о допунама Пословника, укључујући могућност формирања стручних подгрупа за рад на одређеним темама, представљени су резултати истраживања Кровне организације младих Србије (КОМС) и друго.

На захтев организација цивилног друштва, у септембру 2024. године одржана је прва ванредна седница Савета, на којој је разматрано тренутно неповољно окружење у којем раде организације цивилног друштва. Савет за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва на првој ванредној седници закључио је да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у својству административне подршке раду Савета, припреми информацију и пошаље је на мишљење члановима, те да се на наредној редовној седници о информацији дискутује и гласа.

На наредној редовној седници Савета која је одржана у Шапцу 30.10.2024. године усвојен је текст Информације и одлучено је да се текст Информације упути Влади Републике Србије, што подразумева даљу процедуру слање надлежним органима на давање мишљења, а након тога да се упути Влади Републике Србије на разматрање и одлучивање. Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, упутило је наведену Информацију на мишљења надлежним органима. 

Када је реч о мишљењима, представкама и изјашњавањима, Сектор за сарадњу са цивилним друштвом је током 2024. године давао мишљења на нацрте законских и предлоге подзаконских прописа, докумената јавних политика и општих аката других државних органа, овлашћених  предлагача.

Спроведени су и другостепени управни поступци по жалбама изјављеним на решење Агенције за привредне регистре, Регистратора који води Регистар удружења и Регистар страних удружења.

Подсећања ради, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је, у складу са чланом 12. Закона о министарствима, другостепени орган у пословима државне управе који се односе на остваривање слободе удруживања, изузев политичког и синдикалног организовања.

Током 2024. године, Сектор је интензивно радио и на укључивању организација цивилног друштва у процес доношења прописа у складу са процедуром утврђеном Закључком о усвајању Смерницама за укључивање организација цивилног друштва у радне групе за израду предлога докумената јавних политика и нацрта предлога прописа. Спроведено је укупно 11 јавних позива а предложено за укључивање у радне групе и саветодавна тела укупно 49 представника цивилног друштва.

Jавни позиви реализовани су у сарадњи са Министарством заштите животне средине, Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарством правде, Министарством унутрашњих послова и Републичким секретаријатом за јавне политике и самостално за потребе радних тела Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог. 

Такође, у периоду од 15. до 29. октобра 2024. године расписан је Јавни конкурс за „Суфинансирање пројекта удружења и других организација цивилног друштва којима су додељена средства Европске уније у 2023. години“. По спроведеном Јавном конкурсу, Комисија формирана решењем министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог, донела је Одлуку о избору пројеката којима се из буџета Републике Србије додељују средства и којим су средства одобрена за пет организација цивилног друштва.

Једна од важних активности Сектора за сарадњу са цивилним друштвом у претходном периоду био је и рад на унапређењу апликације Календар јавних конкурса, намењена за прикупљање података о оствареној подршци и утрошку средстава која су обезбеђена и исплаћена удружењима и другим организацијама цивилног друштва из средстава буџета Републике Србије, како би се омогућило јединствено праћење плана и реализације јавних конкурса намењених подршци организацијама цивилног друштва. Ова апликација треба да обезбеди већу транспарентност финансирања организација цивилног друштва и тиме допринесе повећању јавности рада државних органа. Нова апликација по први пут садржи информације о резултатима јавних конкурса.

Министарство је развило Предлог критеријума и смерница за пружање нефинансијске подршке организацијама цивилног друштва од стране органа јавне управе У циљу прецизнијег увида у праксу и дефинисања критеријума и смерница за доделу нефинансијске подршке организацијама цивилног друштва од стране органа јавне управе, као и прикупљане сугестија за дефинисање препорука за унапређење регулативе и праксе доделе ове врсте подршке у Републици Србији, током септембра 2024. године организована је презентација наведеног предлога. Истовремено, представљена је и анализа компаративног прегледа праксе и регулативе ове врсте подршке у земљама региона.

У четвртом кварталу 2024. године спроведене су и активности спровођења обука за ОЦД за транспарентно управљање додељеним буџетским средствима у сарадњи са Београдском отвореном школом. Тренинг је био намењен представницима неформалних група, које су финансијски подржане од стране ЕУ Ресурс центра за организације цивилног друштва у Србији.

Надаље, организоване су две обуке на тему израда годишњих извештаја у складу са Законом о слободном  приступу информацијама од јавног значаја за запослене у државној управи као и за организације цивилног друштва у првом кварталу 2024. године, у сарадњи са Повереником за информације од јавног значаја и заштиту података о личности.

У првом кварталу 2024.године одржан је и друштвени дијалог на тему „Филантропија као давања за опште добро – унапређење подстицајног оквира“ где је наглашено да филантропију не чине само дела појединца него и јавне политике и законодавни оквир за давање у Србији, чиме се доприноси развоју општег добра целог друштва.

Препоручујемо...