Активности у области сарадње са цивилним друштвом и друштвеног дијалога

 

У првих 100 дана Владе Републике Србије, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је кроз активности Сектора за сарадњу са цивилним друштвом, интензивно радило на изради планског документа који се односи на стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, док је фокус активности Сектора за друштвени дијалог био усмерен на израду Годишњег извештаја о исходима реализованих друштвених дијалога у претходној години.

Интензиван рад на изради планског документа, значајног за унапређење подстицајног окружења за развој цивилног друштва, у овом периоду базирао се на финалним активностима на изради другог Акционог плана за период 2024-2026. године за спровођење Стратегије за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва у Републици Србији за период 2022-2030. године. Сектор за сарадњу са цивилним друштвом организовао је Јавну расправу и завршни састанак Посебне радне групе за израду овог Акционог плана, а сада се очекује упућивање овог документа на мишљења другим органима државне управе и потом Влади Републике Србије на разматрање и одлучивање. Усвајање и реализација Акционог плана допринеће даљем унапређењу подстицајног окружења за развој цивилног друштва.

Једна од важних активности Сектора за сарадњу са цивилним друштвом у претходном периоду био је и рад на унапређењу апликације Календар јавних конкурса, којим ће се прикупљати подаци о оствареној подршци и утрошку средстава која су обезбеђена и исплаћена удружењима и другим организацијама цивилног друштва из средстава буџета Републике Србије, како би се омогућило јединствено праћење плана и реализације јавних конкурса намењених подршци организацијама цивилног друштва. Ова апликација треба да обезбеди већу транспарентност финансирања организација цивилног друштва и тиме допринесе повећању јавности рада државних органа. Нова, унапређена, верзија Календара авних конкурса тренутно је у завршној фази израде и у наредном периоду биће објављена на сајту Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

Будући да је једна од важних надлежности Министарства сузбијање свих облика дискриминације и насиља, унапређење толеранције и стварање могућности за конструктиван дијалог, Сектор Министарства задужен за друштвени дијалог је у сарадњи са Канцеларијом Савета Европе у Србији организовао друштвени дијалог под називом „Нацрт одговора Републике Србије о примени препоруке Комитета министара Савета Европе ЦМ/Рец (2010)5 у вези са мерама усмереним на борбу против дискриминације на основу сексуалне оријентације или родног идентитета“ који је одржан 15. јула 2024. године у Палати Србија. Такође, Сектор за друштвени дијалог је наставио успешну сарадњу са Немачком организацијом за међународну сарадњу – ГИЗ која се одвија кроз пројекат „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“, а активности за првих 100 дана Владе тицале су се редизајна брошуре „Водич за успешен друштвени дијалог“ која треба да допринесе промоцији и афирмацији друштвеног дијалога као механизма од изузетног значаја за заштиту и унапређење људских и мањинских права.

Сектор за друштвени дијалог Министарства је у претходном периоду предузео и низ активности у вези са израдом Годишњег извештаја о исходима реализованих друштвених дијалога за 2023. годину. Циљ Извештаја је да се маркирају области у којима се најчешће појављује угрожавање људских и мањинских права и утврде разлози који доприносе постојању такве праксе. Утврђени резултати треба да послуже као основа за предлагање измена и допуна прописа, израду и унапређење планских докумената и циљаних едукација за запослене у органима државне управе.

 

Препоручујемо...