Devojčice i vizija njihove budućnosti u Republici Srbiji
Povodom Međunarodnog dana devojčica, 11. oktobra, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog organizovalo je skup pod nazivom „Devojčice i vizija njihove budućnosti u Srbiji“, koji je održan danas u Domu Narodne skupštine Republike Srbije. Događaj je organizovan u formi društvenog dijaloga uz učešće 60 devojčica iz nedovoljno razvijenih opština i gradova koje su tokom dijaloga govorile o izazovima sa kojima se u svakodnevnom životu susreću, postignutim uspesima i njihovoj viziji budućnosti u Srbiji.
Pored devojčica, koje su bile u fokusu ovog događaja, u društvenom dijalogu su učestvovali i predstavnici najviših državnih organa koji su predstavili mere i aktivnosti Vlade Republike Srbije za unapređenje položaja devojčica i eksperti koji izneli rezultate i analizirali stanje u oblasti prava deteta.
Domaćin društvenog dijaloga bio je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, a skup je otvorila predsednica Vlade AP Vojvodina Maja Gojković.
Govoreći u uvodnom delu, ministar Žigmanov je podvukao da je 11. oktobar prilika da se promovišu interesi dece, njihova sreća, bezbednost, kao i njihovo pravo na život u zdravom i sigurnom okruženju u kojem mogu da ostvare maksimum svojih potencijala. Smatrali smo, rekao je, da je najbolji način da se uključimo u obeležavanje ovog značajnog datuma stvaranje prilike da se čuje glas onih kojih se sve ovo najviše tiče.
Predstavljajući dosad urađen, ministar je rekao da Republika Srbija ima jasno strateško opredeljenje i dobar normativni okvir, ali da su nam potrebni još vidljiviji rezultati koji svedoče o unapređenom položaju devojčica u svim segmentima društva. Poručio je da je briga o mladima, stvaranje uslova za njihovo bezbrižno detinjstvo i srećnu budućnost zajednička odgovornost čitavog društva. Od porodice, preko lokalne zajednice do najviših državnih organa, od predškolskog obrazovanja do univerziteta, svi smo u obavezi da predano radimo na ovom zadatku osluškujući njihove potrebe i razmišljanja, rekao je ministar.
Govoreći o širem kontekstu, ministar Žigmanov je naglasio da kroz nedavno usvojenu Reformsku agendu Republike Srbije, koja čini centralni deo Plana rasta EU za Zapadni Balkan, Vlada Republike Srbije pokazuje da je cilj njene politike još odlučnije ubrzavanje reformskog procesa i društveno i ekonomsko približavanje EU. Kroz reformske mere, Vlada Republike Srbije će nastaviti da sprovodi politiku koja ima za svoj cilj i puno ostvarivanje principa rodne ravnopravnosti u praksi, zaključio je ministar Žigmanov.
Otvarajući skup predsednica Vlade AP Vojvodina Maja Gojković je podvukla da je rodna ravnopravnost jedan od principa savremenog doba, da je to proces koji više ne može da se zaustavi. Devojčice u savremenom društvu imaju mnogo boljje startne pozivcije od pozicija pre jedne generacije, a još više dve. Iako su se oklonosti promenile i stvoreni su bolji uslovi za društveno pozicioniranje žena, predsednica vlade je podvukla da se, međutim, ništa ne dešava samo od sebe, da žene moraju da budu aktivnije i da svi zajedno treba da nastavimo da se borimo za drušvo jednakih šansi.
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević poželela je devojčicama iz lokalnih samouprava u Srbiji da ne odustaju od svojih ambicija i težnji i da se rukovode svojim interesima i interesovanjima. Ona je dodala da u ministarstvu kojim rukovodi, 75 odsto zaposlenih čine žene zahvljujući čijem radu i trudu su ostvareni sjajni rezultati na polju reforme javne uprave.
Ministar bez portfelja zadužen za unapređenje razvoja nedovoljno razvijenih opština Novica Tončev naglasio je da Vlada ulaganjem u nedovoljno razvijena područja indirektno pomaže i devojčicama u tim opštinama kao osetljivoj društvenoj grupi.
U društvenom dijalogu učestvovali su državni sekretari i pomoćnici iz više resora Vlade Republike Srbije, kao i predstavnici drugih državnih organa i institucija. U delu pod nazivom „Istraživanje i analiza stanja u oblasti prava deteta“ izlaganje su imale Ana Prodanović, rukovoditeljka programa za praćenje prava deteta UNICEF – a i državna sekretarka Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dr Stana Božović, koja je izjavila da se položaj devojčica u Srbiji može se posmatrati i ocenjivati iz više različitih perspektiva, te da se, i pored toga što su u poslednjim decenijama ostvareni značajni pomaci ka jednakosti polova, devojčice u Srbiji i dalje suočavaju s brojnim izazovima, posebno u ruralnim sredinama i među pripadnicima ranjivih društvenih grupa kao što je romska populacija. Dr Božović je predložila konkretne mere podrške devojčicama kako bi se izazovi prevazišli.
Na skupu su bile prisutne i govorile devojčice iz više opština i gradova. Iva Srećković, iz Ljiga, Anđela Dogandžić, iz Gračanice, Dunja Živković, iz Babušnice, Jovana Ilić, iz Blace, Maša Mitrović, iz Mionice, Una Gligorijević, iz Vlasotinca i Lana Zdravković, iz Aleksinca govorile su o uslovim au kojima uče, žive i rade, šta im nedostaje ali i kakve uspehe postižu.
Skup u Domu Narodne skupštine u Beogradu svojim su muzičkim nastupom ulepšale učenice Muzičke škole „Stevan Mokranjac“ iz Gračanice, pevajući himnu „Bože pravde“ i „Ovo je Srbija“.