Dijalogom do bolje slike građanskih udruženja u javnosti

Na zahtev organizacija i udruženja građana, a na inicijativu članova Saveta za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva predstavnika građanskih udruženja, u zdanju Skupštine Srbije u ulici Kralja Milana, 26. septembra održana je prva vanredna sednica ovog vladinog tela.

Predsednik Saveta Aleksandar Prica sazvao je ovu sednicu, u skladu sa Poslovnikom, 48 sati nakon prijema inicijative. Prvoj vanrednoj sednici, u novom sastavu, prisustvovala je većina članova Saveta iz građanskih udruženja i državnih institucija. Sastanak je održan u hibridnom formatu, uz uključivanje troje članova Saveta video linkom.

Uvodničari na sastanku bili su članovi Saveta Dragoslava Barzut iz Građanskih inicijativa i Vladimir M. Pavlović iz Beogradske otvorene škole.

Dragoslava Barzut iznela je genezu dešavanja tokom avgusta meseca kada su se, kako je rekla, udruženja građana našla na meti napada jednog broja medija u kojima su iznošene neistine o njihovom radu i gde su dovođeni u vezu sa finansiranjem „rušenja države“. Manipulacija činjenicama o radu građanskih organizacija, istakla je, podstiče stvaranje negativne slike o udruženjima građana i ugrožava dostojanstvo i bezbednost zaposlenih u ovom sektoru. Barzut je rekla da građanska udruženja očekuju da državne institucije jasno i nedvosmisleno komuniciraju u javnom prostoru, da udruženja građana nisu „protiv države“, te da doprinose stvaranju boljih uslova za život i rad u Srbiji.

Uz zahvalnost što je sednica zakazana u kratkom roku, Vladimir Pavlović je predložio da Savet sačini zajedničku informaciju, koju bi Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog dostavilo Vladi na usvajanje i javno oglašavanje u formi Zaključka Vlade. Ovim Zaključkom bi se ukazalo na značaj učešća i doprinos udruženja građana reformskim procesima i razvoju demokratije u Republici Srbiji i obeshrabrile negativne kampanje vođene protiv udruženja građana. Takođe, predložio je da Savet uputi apel predsedniku Vlade da se javno oglasi povodom ovog pitanja ukazujući na značaj rada i uloge udruženja građana u reformskim procesima. Kao treći predlog naveo je da Savet razmotri na koji način može da reaguje povodom informacija objavljenih u medijima koje su, kako je naveo, protivpravno pribavljene ili tendenciozno predstavljene na način koji može da navede na pogrešne zaključke o ulozi i naporima udruženja građana u tekućim reformama.

Državni sekretar dr Ivan Bošnjak je podržao izradu informacije koja bi bila upućena Vladi, i naglasio da je izuzetno važno zadržati institucionalni dijalog javnog i civilnog sektora, za koji se Ministarstvo inače zalaže.

V. d. sekretara u Ministarstvu unutrašnjih poslova Veljko Odalović podržao je rad Saveta, istakao da je formiran u najboljoj nameri i veri. Kako je naglasio, Savet je prostor za razgovor u kome su državni organi i civilno društvo ravnopravni partneri, dodajući da je saradnja sa udruženjima građana značajna, naročito tokom javnih rasprava u pripremi zakona.

Savet za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva na prvoj vanrednoj sednici zaključio je da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u svojstvu administrativne podrške radu Saveta, pripremi informaciju i pošalje je na mišljenje članovima, te da se na narednoj redovnoj sednici, krajem oktobra meseca, o informaciji diskutuje i glasa.

Preporučujemo...