Дијалогом до боље слике грађанских удружења у јавности
На захтев организација и удружења грађана, а на иницијативу чланова Савета за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва представника грађанских удружења, у здању Скупштине Србије у улици Краља Милана, 26. септембра одржана је прва ванредна седница овог владиног тела.
Председник Савета Александар Прица сазвао је ову седницу, у складу са Пословником, 48 сати након пријема иницијативе. Првој ванредној седници, у новом саставу, присуствовала је већина чланова Савета из грађанских удружења и државних институција. Састанак је одржан у хибридном формату, уз укључивање троје чланова Савета видео линком.
Уводничари на састанку били су чланови Савета Драгослава Барзут из Грађанских иницијатива и Владимир М. Павловић из Београдске отворене школе.
Драгослава Барзут изнела је генезу дешавања током августа месеца када су се, како је рекла, удружења грађана нашла на мети напада једног броја медија у којима су изношене неистине о њиховом раду и где су довођени у везу са финансирањем „рушења државе“. Манипулација чињеницама о раду грађанских организација, истакла је, подстиче стварање негативне слике о удружењима грађана и угрожава достојанство и безбедност запослених у овом сектору. Барзут је рекла да грађанска удружења очекују да државне институције јасно и недвосмислено комуницирају у јавном простору, да удружења грађана нису „против државе“, те да доприносе стварању бољих услова за живот и рад у Србији.
Уз захвалност што је седница заказана у кратком року, Владимир Павловић је предложио да Савет сачини заједничку информацију, коју би Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог доставило Влади на усвајање и јавно оглашавање у форми Закључка Владе. Овим Закључком би се указало на значај учешћа и допринос удружења грађана реформским процесима и развоју демократије у Републици Србији и обесхрабриле негативне кампање вођене против удружења грађана. Такође, предложио је да Савет упути апел председнику Владе да се јавно огласи поводом овог питања указујући на значај рада и улоге удружења грађана у реформским процесима. Као трећи предлог навео је да Савет размотри на који начин може да реагује поводом информација објављених у медијима које су, како је навео, противправно прибављене или тенденциозно представљене на начин који може да наведе на погрешне закључке о улози и напорима удружења грађана у текућим реформама.
Државни секретар др Иван Бошњак је подржао израду информације која би била упућена Влади, и нагласио да је изузетно важно задржати институционални дијалог јавног и цивилног сектора, за који се Министарство иначе залаже.
В. д. секретара у Министарству унутрашњих послова Вељко Одаловић подржао је рад Савета, истакао да је формиран у најбољој намери и вери. Како је нагласио, Савет је простор за разговор у коме су државни органи и цивилно друштво равноправни партнери, додајући да је сарадња са удружењима грађана значајна, нарочито током јавних расправа у припреми закона.
Савет за стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва на првој ванредној седници закључио је да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у својству административне подршке раду Савета, припреми информацију и пошаље је на мишљење члановима, те да се на наредној редовној седници, крајем октобра месеца, о информацији дискутује и гласа.