Друштвени дијалог „Економско оснаживање Рома и циљеви одрживог развоја у Србији“

22. септембар 2021.

Ромска заједница је равноправна са другим мањинским и са већинском заједницом у Србији и важно је да искористимо значајан ресурс који они представљају, како би заједно градили будућност, изјавила је данас министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић на конференцији за медије поводом друштвеног дијалога „Економско оснаживање Рома и циљеви одрживог развоја у Србији“, у Палати Србија.

Очекује наас велики посао и до конкретних резултата ћемо доћи кроз дијалог, рекла је Чомић и додала да је мото којим се руководи када је решавање проблема ромске заједнице – ништа о Ромима без Рома за столом. Данашњи дијалог водимо уз подршку Савета Европе и сарадњу са цивилиним друштвом и желимо да га претворимо у стални дијалог којим ћемо изградити будућност 2030. и укључену ромску заједницу у Србији, на начин како то Роми кажу да треба, нагласилаје Чомић. Она је указала да је један од послова Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог израда Стратегије за укључење Рома где ће наставити са идејом да се у свим секторима у држави, када се говори о развоју Србије, пита и ромска заједница.

Заменица шефа Канцеларије Савета Европе у Србији Надиа Ћук рекла је да су Роми и Ромкиње жртве дискриминације у свим областима живота, почев од образовања, запошљавања, стамбене, социјалне политике и да нису укључени у креирање јавних политика. Она је оценила да би због тога требало подржати активности и напоре Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог и свих других који су усмерени на оснаживање Рома и створити инклузивно, просперитетно друштво. Ћук је истакла да би посебно требало обратити пажњу на економско јачање Рома, на њихово укључивање у креирање локалних јавних политика.

Председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић рекао је да велики број Рома живи испод границе сиромаштва, да је просечан животни век Рома знатно краћи у односи на просечни животни век остатка популације, и да Роми спадају у једну од најдискриминисанијих категорија становништва. Радују ме напори које држава последњих година улаже да би се унапредио положај Рома, као и да су остварени одређени резултат,и нагласио је Накић и додао да ромска заједница иде крупним корацима ка бољој и светлијој будућности. Накић је рекао да је изузетно значајно економско оснаживање Рома, јер напредак у тој области повлачи напредак и у другим сегментима, као што су образовање, становање, здравствена и социјална заштита и утиче на подизање животног стандарда.

Друштвени дијалог, 16. по реду,  окончан је усвајањем обавезујућих поступања у којима је, између осталог, истакнута потреба јачања активности свих надлежних државних институција на економском јачању Ромкиња и Рома, као и услова за боље образовање ромске деце и нових програма за образовање старијх Рома. Такође, Радној групи за измену и допуну Закона о социјалној заштити је предложено да успостави ефикасније процедуре у области запошљавања за све који су привремено радно ангажовани у периоду од 3 до 6 месеци, мировањем социјалне помоћи док су ангажовани.

Обавезујућа поступања

Препоручујемо...