Društveni dijalog „Kako do dostojanstvenog rada u medijima i odgovornog novinarstva“

1. decembar 2021.

Predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog 21. put zaredom u okviru svojih društvenih dijaloga dokazuju da ono što misle to i govore, a ono što govore to i rade, kao i da su spremni da budu alat svima kojima je potreban prostor da iskažu svoje stavove ili afirmišu svoje ideje u javnosti. Na početku svog mandata obećala sam da Ministarstvo neće biti mesto gde se problemi ogovaraju, već sredina u kojoj se oni rešavaju i gde se gradi prostor stalnog dijaloga. To je razlog zašto smo se na inicijativu Sindikata novinara Srbije danas okupili, izjavila je ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić otvarajući tematski dijalog „Kako do dostojanstvenog rada u medijima i odgovornog novinarstva“ u Palati Srbija.

Stvaranje kulture ljudskih prava i kompromisa su u funkciji vladavine prava. Radna prava i socioekonomski položaj je ugrožen kada postoji priroda moći i kada se koristi da bude nad nekim, a ne moć za nešto. I zato, bez obzira da li ste poslodavac, ministar ili načelnik Poreske uprave, ukoliko se ponašate na taj način, zloupotrebljavate svoju moć nad onima koji vas plaćaju da ispunjavate svoje zakonom utvrđene nadležnosti. Mi ćemo danas pokušati da promenimo tu moć, bilo da je sprovodi poslodavac ili moćni ljudi u medijima. Jer ukoliko imamo novinare kojima se krše socioekonomska prava, taj čin je jednake težine kao kada se krše prava u oblasti etike ili slobode iražavanja. Vreme je da se o tome razgovara, zašto je nekima ugrožena egzistencija, istakla je Čomić i dodala da bez novinara nema demokratije u društvu, kao i da bez elementarne sigurnosti i poštovanja za novinare taj posao nije moguće raditi.

U zajedničkom interesu nam je da se to ispravi i zato ovj dijalog organizujemo danas, poručila je Čomić.

U uvodnom delu govorili su i Sara Gruen, zamenica šefa Misije OEBS u Srbiji, Stana Božović, državna sekretarka u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Dragana Čabarkapa, predsednica Sindikata novinara Srbije, Džeremi Dir, zamenik generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara, Željko Bodrožić, predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije, Slobodan Radičević, predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije i Gordana Predić, posebna savetnica u Ministarstvu kulture i informisanja.

Učesnici dijaloga usvojili su obavezujuća postupanja koja se odnose na buduću saradnju sindikata i nadležnih organa.

Obavezujuća postupanja

Preporučujemo...