Društveni dijalog „Multikulturalnost i interkulturalnost u Republici Srbiji – dobre prakse i izazovi“

17 novembar 2023.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u saradnji sa Pokrajinskim sekretarijatom za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama organizovalo je u Novom Sadu, u zgradi RTV Vojvodine, društveni dijalog na temu „Multikulturalnost i interkulturalnost u Republici Srbiji – dobre prakse i izazovi“.

Dijalog je otvorio ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije istakavši da je za naše višenacionalno i pluralističko društvo posebno je značajno pravo na izbor i izražavanje sopstvene kulturne pripadnosti, jer time pokazujemo ne samo postojanje mnoštva kultura i naroda na jednoj teritoriji, već mnogo više od toga.

Ovi fenomeni, rekao je ministar Žigmanov, podstiču na razmišljanje o kulturnom identitetu, ali i razlikama jezičke, etničke, religiozne i druge prirode, o borbi protiv predrasuda i netolerancije, o putu ka mirnom suživotu među narodima, pojedincima ili grupama različitog porekla, o jednakim mogućnostima i pristupa obrazovanju ili ispovedanju različitih veroispovesti.

Ministar Žigmanov je istakao da se današnji skup odvija u sklopu obeležavanja svetski značajnog jubileja, 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i Međunarodnog dana tolerancije, koji se obeležava svakog 16. novembra.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, rekao je on, u saradnji sa državnim organima i institucijama, organizacijama civilnog društva, kao i međunarodnim partnerima do 10. decembra sprovodi program „75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije“ sa namerom da se ukaže na značaj univerzalnih vrednosti i kulture ljudskih prava, naročito mlađim generacijama.

Zbog toga podsećam da su kulturna prava sastavni deo ljudskih prava koja su univerzalna, nedeljiva i međusobno zavisna, te na član 27. Univerzalne deklaracije u kome se ističe da „svako ima pravo da slobodno učestvuje u kulturnom životu zajednice, da uživa u umetnosti i naučnom napretku i u dobrobiti koja otuda proističe“, rekao je ministar Žigmanov.

Uvodna izlaganja imali su Alma Rizvanović, posebna savetnica potpredsednice Vlade i minisarke kulture, Dejan Parčetić, državni sekretar u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, Dragana Milošević, pokrajinski sekretar za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Viktor Pal, načelnik Sektora Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, Sanja Jašarević Kužić, zamenica generalnog direktora Radio-televizije Vojvodine, Dalibor Nakić, predsednik Koordinacije nacionalnih saveta nacionalnih manjina i Nadia Ćuk, v. d. šefa Kancelarije Saveta Evrope u Beogradu.

Na panelima „Kultura kao osnov multukulturalnosti“ i „Uloga medija – od multukulturalnosti do interkulturalnosti“ sagledani su razni aspekti teme multukulturalnosti u društvu Srbije.

Prema pravilima i smernicama za održavanje društvenog dijaloga, po završetku dijalog usvojena je saglasnost o postupanju.

Na kraju, učesnici su mogli da pogledaju izložbu i primerke bogate izdavačke delatnosti ustanova za kulturu nacionalnih manjina.

Preporučujemo...