Društveni dijalog „Pravosuđe, državna uprava i lokalna samouprava i zaštita ljudskih prava i ravnopravnost polova – ishodi referenduma“, Kragujevac

12. januar 2022.

Tematski društveni dijalog „Pravosuđe, državna uprava i lokalna samouprava i zaštita ljudskih prava i ravnopravnost polova – ishodi referenduma“ u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog održan je danas u amfiteatru Pravnog fakulteta uz široko učešće javnosti. Dijalog je moderirala ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić, dok su uvodna obraćanja imali Ivica Momčilović zamenik gradonačelnika Kragujevca, prof. dr Nenad Filipović, rektor Univerziteta u Kragujevcu, prof. dr Dragan Vujisić, dekan Pravnog fakulteta, Biljana Ilić Stošić, načelnica Šumadijskog upravnog okruga i Aleksandar Blanuša, predsednik Apelacionog suda u Kragujevcu.

Teme javne debate bile su kako se menja zaštita ljudskih prava u slučaju uspeha referenduma ili u slučaju nepotvrđivanja ustavnih reformi, ali i kakva su iskustva građana sa pravosuđem, te da li postoji procena da se ta iskustva mogu promeniti ishodom referenduma.

Javnost ima pravo da zna, a građani i građanke Srbije imaju pravo da odluče hoće li izaći i kako će glasati na referendumu. Naša obaveza je da ih informišemo o tome šta su ishodi referenduma, šta se dešava ako promenimo, izbacimo politiku iz pravosuđa, a šta će biti ako ostane tako kako jeste, izjavila je Čomić.

Kako je navela, posao ministarstva je da sluša ljude i različita mišljenja, što je povod za organizovanje društvenih dijaloga koji imaju za cilj unapređenje ljudskih i manjinskih prava.

Vladavina prava je dugotrajan proces, a nezavisno funkcionalno pravosuđe prvi je neophodan korak da bi bilo više osećanja pravde u Srbiji. Tako se gradi poverenje prema pravosuđu i zato je suština promena u pravosuđu da izbacite politiku, što će voditi boljoj zaštiti ljudskih prava u Srbiji, poručila je Čomić.

U završnom društvenom dijalogu o ishodima referenduma u Kragujevcu učestvovali su predstavnici pravosuđa, univerziteta, gradske uprave, Šumadijskog okruga, Šumadijske eparhije, nacionalnih saveta nacionalnih manjina, kao i narodni poslanici. Dijalog o referendumu je treći po redu, prethodni dijalozi u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjisnka prava i društveni dijalog održani su u Beogradu i Novom Sadu.

Zajednički zaključci

Preporučujemo...