Društveni dijalog „Zaštita i unapređenje prava građana u oblasti mentalnog zdravlja u Republici Srbiji“

08. jul 2021.

Učesnici današnjeg skupa okupili su se oko rečenice „mentalno zdravlje je zdravlje“, kako bi se prevazišili negativni stavovi o tome šta se radi kada čovek pati, ima depresiju, kada je anksiozan, nezadovoljan, nesrećan, izjavila je danas ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Gordana Čomić otvarajući tematski društveni dijalog o zaštiti i unapređenju prava građana u oblasti mentalnog zdravlja u Republici Srbiji.

Kako je navela, mentalno zdravlje je najvažniji aspekt očuvanja zdravlja čoveka, ali i očuvanja društva u celini. Stoga će društveni dijalog o zaštiti mentalnog zdravlja biti prvi u nizu koji vodi destigmatizaciji, odnosno promeni negativnog stava prema ovog problemu.
Čomić je rekla da je od ne manjeg značaja važna preventiva, kao i solidarnost i razumevanje za one kojima je pomoć potrebna, informacija ko može da pomogne, posebno šta mi kao društvo treba da uradimo da bi bilo besplatnih savetovališta za mentalno zdravlje.

Na tematskom dijalogu, na kome su prisustvovali brojni učesnici, predstavnici resornih ministarstava Vlade Republike Srbije, kabineta predsednika Republike Srbije, akademske zajednice, civilnog sektora, političkih stranaka, medijskih udruženja, zajednički su utvrđena obavezujuća postupanja u oblasti zaštite i unapređenja prava građana u oblasti mentalnog zdravlja koji se odnose na zakonsku regulativu, uspostavljanje jedinstvenog registra pojedinaca i udruženja u toj oblasti, kao i formiranje centara i savetovališta na lokalnom nivou. Istaknuta je potreba edukacije o mentalnom zdravlja, ali i sprovođenja kontinuirane primarne prevencije na svim nivoima i uzrastima radi informisanja građana Republike Srbije o značaju i uticaju mentalnog zdravlja na ukupan zdravstveni status i kvalitet života.

Obavezujuća postupanja

Preporučujemo...