Изложбе, трибине и дружења у „Недељи аутизма 2025“ под покровитељством Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог
„Недеља аутизма 2025“, која је одржана под покровитељством Министарства за људска и мањинска права и под слоганом „Разуми ме, подржи ме“, завршена је данас продајном изложбом ликовних радова деце са аутизмом под називом „Свако дете је уметник“.
Осим продајне изложбе, у периоду од 31. марта до 5. априла, у оквиру „Недеље аутизма 2025“, чији су организатори удружења „Деца без граница“, „Београдско удружење за помоћ особама са аутизмом“, „Наукатизам“, а у сарадњи са Клиником за неурологију и психијатрију за децу и омладину, одржан је велики број догађаја с циљем пружања подршке особама са аутизмом и оснаживањем њихових породица.
У циљу повећања видљивости положаја и проблема са којима се суочавају особе са аутизмом и њихове породице, организоване су трибине и дружење уз сензорно прилагођене активности за децу и младе са аутизмом, на којима су приказали своје могућности и таленте, као и интелектуалне и друштвене потенцијале који доприносе њиховој инклузивности у друштву.
Са трибина о потребама родитеља особа са аутизмом, њиховом положају и потребним начинима подршке, нарочито кад је у питању омогућавање веће самосталности живота њихове деце уз подршку, послата је порука о потреби веће осетљивости друштвене заједнице, јединица локалних самоуправа и подстицаја државе за пружање услуга у пракси за особе са аутизмом.
Централна манифестација обележавања 2. априла – Светског дана особа са аутизмом, одржана је у Центру за смештај и дневни боравак деце и омладине ометене у развоју, у оквиру кога су се представници Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог упознали са свакодневним активностима корисника, као и о услузи за родитеље „Предах“, чије смо просторије, заједно са руководиоцима Центра, обишли.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог наглашава значај стручног мултидисциплинарног и мултисекторског приступа у унапређењу подршке особама са аутизмом и њиховим породицама. Посебно истичемо значај њиховог прихватања и видљивости у друштву и потребу да сви заједно доприносимо остваривању њиховог права на хуман и достојанствен живот.