Међународни дан Рома, 8. април, обележен скупом у Народној скупштини РС

Положај Рома и Ромкиња у Републици Србији константно се унапређује, али и даље постоје изазови са којима се ова заједница суочава. Држава Србија наставиће да ради на њиховој инклузији у друштво, креирајући и спроводећи политике у сарадњи са припадницима ромске националне мањине.

Ово су основне поруке које су се данас могле чути на јавном слушању „О Ромима са Ромима“, централном догађају обележавања 8. априла, Међународног дана Рома, које је организовало Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са Националним саветом ромске националне мањине и уз подршку Савета Европе.

Након интонирања српске и ромске химне, у Малој пленарној сали Народне скупштине Републике Србије, окупљеним представницима ромских удружења и организација, обратили су се Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог, Немања Старовић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Никола Селаковић, министар културе, Предраг Рајић, саветник председника Владе Републике Србије, амбасадор Емануеле Жиофре, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, Ана Оприсан, менаџерка програма сарадње у Тиму за Роме и Путнике Савета Европе, као и Далибор Накић, председник Националног савета ромске националне мањине.

Након што је присутнима честитао празник, ресорни министар Томислав Жигманов је истакао да Република Србија поштује високе стандарде у заштити свих националних мањина, при чему посебни акценат ставља на Роме, будући да су једна од најрањивијих националних заједница.

Свесни ове чињенице, рекао је Жигманов, Влада Републике Србије и Министарство на чијем сам челу додатно су посвећени напорима за унапређење квалитета живота Рома и Ромкиња у Републици Србији, за постизање веће социјалне укључености у свим сегментима живота, уз уважавање људских и мањинских права, елиминисање дискриминације и борбе против циганизма.

Министар је подсетио да је усвојена Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период 2022–2030. и стандарди који су постављени у Акционим плановима који се на њу ослањају. Најавио је и оснивање Фонда за унапређење положаја Рома, за који ће бити надлежно Координационо тело, као највише тело за унапређење положаја Рома, које чине министри Владе Републике Србије, као и председник Националног савета ромске националне мањине.

Износећи резултате досадашњих активности, министар Жигманов је навео да је остварен значајан напредак у области образовања ромске деце. Данас 80 одсто ромске деце похађа предшколски програм, што је повећање од 20 одсто, док 85,4 одсто њих уписује основну школу — за 15 одсто више него раније. Смањила се стопа одустајања од школе за 7 одсто, а повећала стопа преласка из основне у средњу школу. Истакао је да је 12 одсто више девојчица у средњим школама. Здравствено осигурање има 95 одсто ромске деце до 5 година старости, 97 одсто деце узраста од 5 до 17 година, као и 97 одсто Ромкиња старости од 15 до 49 година.

На крају, министар Жигманов је поручио да Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог стоји свима, а нарочито организацијама и институцијама ромске заједнице, на челу са Националним саветом ромске националне мањине, на располагању, као њихова друга кућа.

Министар Немања Старовић је у свом обраћању рекао да је данашњи дан прилика да поновимо посвећеност и решеност Владе Републике Србије да ради на инклузији и унапређењу положаја Рома. Поносни смо на постигнуте резултате, рекао је министар Старовић, али и свесни да је још много посла пред нама. Поменуо је да је у плану израда нацрта закона за оснивање Фонда за унапређење положаја Рома, који ће имати за циљ економско оснаживање Рома кроз финансирање програма који подстичу запошљавање, предузетништво и образовање Рома.

Министар културе Никола Селаковић је у свом обраћању рекао да је ромска култура симбиоза бројних култура и као таква невероватно богата. Потребно је да је негујемо и афирмишемо, јер се на такав начин чува ромски национални идентитет.

Он је подвукао да дискриминација Рома никада није била обележје нашег друштва, већ су то само спорадични случајеви. Позвао је на неговање културе памћења, и поручио да је за Роме Република Србија њихова матична држава.

Саветник председника Владе Републике Србије Предраг Рајић подсетио је на дугу и тешку историју Рома, на дискриминацију коју су вековима трпели. Није лако исправити неправду која је вековима постојала, рекао је Рајић, и додао да Србија одговорно ради на пружању подршке Ромима, и да је најважније створити им једнаке услове и шансе.

Амбасадор Жиофре је истакао да је став Европске уније веома јасан – дискриминација и искљученост поткопавају саме темеље наших друштава, и морамо наставити да рушимо те баријере, обезбеђујући једнак приступ образовању, запошљавању, становању и здравству.

Међутим, додао је, ниједна институција, ниједна земља не може сама да реши овај проблем. Укључивање Рома захтева заједничко деловање влада, институција, цивилног друштва и самих заједница. На овај Међународни дан Рома, сетимо се да борба за инклузију још увек није завршена, закључио је Жиофре.

Представница Савета Европе Ана Оприсан је изјавила да Савет Европе препознаје важност оснаживања и партиципације Рома у демократском развоју нашег друштва, посебно потребу за заштитом и оснаживањем Ромкиња и младих.

Она је саопштила да је Тим за Роме и Путнике Савета Европе, чији је представник, започео припрему нове Стратегије за Роме и Путнике за период 2026–2030. Кључно је да Роми буду део њеног развоја и имплементације, рекла је Оприсан.

Председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић захвалио се свим институцијама на подршци, нагласио да се у држави креирају мере не „за“ Роме него „са“ Ромима, те да су побољшања у протеклих десет година видљива на свим пољима. Он је додао да је приметан и пораст политичке партиципације Рома, али да за боље резултате сама заједница мора да има бољу политичку артикулацију. Изразио је забринутост због ситуације у друштву на пољу образовања, и нагласио да је и међу ромским студентима дошло до подела.

Међу присутнима, на скупу је била и саветница председника Републике Верица Лазић, државни секретари у Министарству за људска и мањинска прав и друштвени дијалог др Стана Божовић и др Иван Бошњак, други државни секретари у министарствима, као и саветници, представници ромских удружења и организација, као и чланови Националног савета ромске националне мањине.  Скуп је водила Софија Османовић, шефи уица Одсека за унапређење положаја Рома у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог. 

Препоручујемо...