Ministar Žigmanov čestitao Dan osnivanja Nacionalnog saveta crnogorske nacionalne manjine
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta crnogorske nacionalne manjine u Republici Srbiji Dragoljubu Maloviću i svim pripadnicima ove zajednice u Srbiji 26. oktobar, Dan osnivanja Nacionalnog saveta crnogorske nacionalne manjine.
Prvi Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine izabran je na izborima za nacionalne savete održanim 26. oktobra 2014. godine. Sedište Nacionalnog saveta crnogorske nacionalne manjine je u Vrbasu, a sredstva za finansiranje rada obezbeđuju se iz budžeta Republike Srbije, AP Vojvodine, jedinica lokalne samouprave, donacija i ostalih prihoda.
Prema rezultatima Popisa stanovništva iz 2022. godine, u Republici Srbiji živi 20.238 Crnogoraca, što je, kao i u slučajevima mnogih drugih nacionalnih manjina, ali i većinskog srpskog stanovništva, značajno manji broj u odnosu na Popis iz 2011. godine.
Od ukupnog broja Crnogoraca, najviše ih živi u AP Vojvodini, a kada je reč o gradovima, najveći broj onih koji se izjašnjavaju kao Crnogorci živi u Beogradu, zatim u Vrbasu, Kuli i Novom Sadu. Što se tiče veroispovesti, u većini su pravoslavne vere.
Pripadnici crnogorske nacionalne manjine ostvaruju svoja prava u oblasti kulture učešćem u većem broju kulturnih manifestacija, delovanjem udruženja i obeležavanjem praznika crnogorske nacionalne manjine. Javna medijska ustanova Radio-televizije Vojvodine na Drugom programu televizije emituje na crnogorskom jeziku jednom nedeljno emisiju „Luča“, sa nekoliko repriznih emitovanja tokom nedelje. Treći program Radio Novog Sada emituje na crnogorskom jeziku jednom nedeljno emisiju „Crnogorska neđelja“. Nacionalni savet crnogorske nacionalne manjine izdaje časopis „Vijest“. U Republici Srbiji crnogorski jezik uveden je u službenu upotrebu u opštini Mali Iđoš.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i ovom prilikom ističe da Vlada Republike Srbije, i svi nivoi vlasti, nastavljaju i dalje posvećeno da rade na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova kako bi pripadnici nacionalnih manjina u Republici Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i perspektivu svoje zajednice.