Министар Жигманов честитао празник припадницима хрватске националне мањине у Републици Србији
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов честитао је председници Националног савета хрватске националне мањине у Републици Србији Јасни Војнић и свим припадницима ове националне заједнице 15. децембар – Дан Националног савета. Дан избора првог сазива Националног савета хрватске националне мањине (Хрватског националног вијећа) један је од четири празника које обележавају припадници хрватске заједнице у Републици Србији.
Пре 22 године, на овај дан, формиран је први сазив овог самоуправног тела, које представља кровну институцију хрватске мањинске заједнице у Србији. Овај догађај има историјски значај за Хрвате у Србији, јер је њиме заједници у институционалном смислу потврђен формално-правни статус националне мањине.
Током претходне две деценије, хрватска заједница у Србији направила је значајан напредак. Развијен је систем образовања на хрватском језику, оснажена културна удружења и основани Завод за културу војвођанских Хрвата и Новинско-издавачка установа „Хрватска ријеч“.
Уз подршку Републике Хрватске, изграђен је Хрватски дом – Матица, који је прошле године свечано отворен уз присуство премијера две државе. У време премијерског мандата Александра Вучића, обезбеђена су средства за куповину дела родне куће Бана Јелачића у Петроварадину, као и простор за рад хрватске заједнице у Београду. Реализују се и бројни пројекти прекограничне сарадње, захваљујући подршци Републике Хрватске и залагању Националног савета хрватске националне мањине.
Информисање на хрватском језику омогућавају недељник „Хрватска ријеч“, дневни информативни програм на Радио-телевизији Војводина у трајању од 15 минута, две недељне емисије на Радију Нови Сад, као и неколико часописа Католичке цркве и културних удружења.
Образовање на хрватском језику одвија се од вртића до средње школе у Суботици и Бачком Моноштору. Хрватски језик и писмо су у службеној употреби у институцијама АП Војводине, Граду Суботици и око 15 насељених места.
Према попису становништва из 2022. године у Републици Србији живи 39.107 Хрвата, што је значајан демографски пад, какав је присутан и код других мањинских заједница, као и код већинског српског становништва. Хрвати у Републици Србији у највећем броју живе у АП Војводина, а седиште њиховог деловања је у Суботици.
Национални савет хрватске националне мањине у Републици Србији активно ради на очувању културе, језика и права ове заједнице, док се политичка артикулација интереса спроводи преко Демократског савеза Хрвата у Војводини, најјаче политичке странке хрватске заједнице у Србији. Академик САНУ-а Иван Гутман из Сомбора, припадник хрватске заједнице, најбоље је рангиран научник из Србије на листи два одсто научника у свету Универзитета Станфорд.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и овом приликом истиче да Влада Републике Србије, и сви нивои власти, настављају посвећено да раде на обезбеђивању свих потребних предуслова како би припадници националних мањина у Републици Србији успешно наставили да развијају своје националне институције и перспективу своје заједнице.