Ministar Žigmanov čestitao praznik pripadnicima nemačke nacionalne manjine u Republici Srbiji
Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov čestitao je predsedniku Nacionalnog saveta nemačke nacionalne manjine u Republici Srbiji Mihaelu Placu i svim pripadnicima ove nacionalne zajednice 15. decembar – Dan nemačke nacionalne manjine.
Nemačka nacionalna manjina je svoj prvi Nacionalni savet izabrala na elektorskoj skupštini koja je održana 15. decembra 2007. godine, koji se od tada proslavlja kao njihov praznik.
Nacionalni savet nemačke nacionalne manjine brine o interesima i ostvarivanju manjinskih prava svoje zajednice u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja na svom jeziku, kao i službene upotrebe jezika i pisma. Pripadnici nemačke nacionalne manjine ostvaruju svoja prava u oblasti kulture posredstvom učešća u većem broju kulturnih manifestacija, delovanjem većeg broja kulturnih ustanova i udruženja, učenju nemačkog jezika, obeležavanjem praznika nemačke nacionalne manjine, itd.
Tako u Sremskim Karlovcima od 2009. godine radi jedna od najznačajnijih Fondacija za zaštitu zavičajnog nasleđa Podunavskih Švaba „Zavičajna kuća“, u Apatinu postoji Muzej podunavskih Nemaca, to jest Podunavsko-nemački crkveni muzej, u zdanju crkve „Srca Isusovog“ i u prostorijama obližnje župne kuće. Odlukom Skupštine grada Sombora osnovana je muzejska jedinica u Gradskom muzeju Sombor – Muzej Podunavskih Švaba, kao depandans Gradskog muzeja Sombor koji se nalazi u tzv. Grašalković palati.
Informisanje na nemačkom jeziku ostvaruje se posredstvom štampanih i elektronskih medija. Dvojezično na srpskom i nemačkom jeziku u izdanju Udruženja Maria Theresiopolis u Subotici izlazi višemesečnik Guck Mal. RTV Vojvodina na Trećem programu radija jednom nedeljno emituje program „Nemački minuti“ u trajanju od pola sata, dok Q Radio iz Kule jednom mesečno u trajanju od pola sata emituje emisiju „Nemačka reč“. U oktobru 2018. godine na RTV Vojvodina je uvedena emisija na nemačkom jeziku na Drugom programu Televizije, koja se emituje jednom mesečno u trajanju od 30 minuta, a dva puta mesečno se reprizira.
Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2022. godine u Republici Srbiji žive 2.573 Nemca, što predstavlja demografski pad u odnosu na prethodni popis. Od ukupnog broja pripadnika ove nacionalne manjine, daleko najveći broj Nemaca živi na teritoriji AP Vojvodine, najviše u Novom Sadu i Somboru, kao i Beogradu.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i ovom prilikom ističe da Vlada Republike Srbije, i svi nivoi vlasti, nastavljaju posvećeno da rade na obezbeđivanju svih potrebnih preduslova kako bi pripadnici nacionalnih manjina u Republici Srbiji uspešno nastavili da razvijaju svoje nacionalne institucije i perspektivu svoje zajednice.