Министар Жигманов честитао празник припадницима немачке националне мањине у Републици Србији
Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета немачке националне мањине у Републици Србији Михаелу Плацу и свим припадницима ове националне заједнице 15. децембар – Дан немачке националне мањине.
Немачка национална мањина је свој први Национални савет изабрала на електорској скупштини која је одржана 15. децембра 2007. године, који се од тада прославља као њихов празник.
Национални савет немачке националне мањине брине о интересима и остваривању мањинских права своје заједнице у области образовања, културе, информисања на свом језику, као и службене употребе језика и писма. Припадници немачке националне мањине остварују своја права у области културе посредством учешћа у већем броју културних манифестација, деловањем већег броја културних установа и удружења, учењу немачког језика, обележавањем празника немачке националне мањине, итд.
Тако у Сремским Карловцима од 2009. године ради једна од најзначајнијих Фондација за заштиту завичајног наслеђа Подунавских Шваба „Завичајна кућа“, у Апатину постоји Музеј подунавских Немаца, то јест Подунавско-немачки црквени музеј, у здању цркве „Срца Исусовог“ и у просторијама оближње жупне куће. Одлуком Скупштине града Сомбора основана је музејска јединица у Градском музеју Сомбор – Музеј Подунавских Шваба, као депанданс Градског музеја Сомбор који се налази у тзв. Грашалковић палати.
Информисање на немачком језику остварује се посредством штампаних и електронских медија. Двојезично на српском и немачком језику у издању Удружења Maria Theresiopolis у Суботици излази вишемесечник Guck Мal. РТВ Војводина на Трећем програму радија једном недељно емитује програм „Немачки минути“ у трајању од пола сата, док Q Радио из Куле једном месечно у трајању од пола сата емитује емисију „Немачка реч“. У октобру 2018. године на РТВ Војводина је уведена емисија на немачком језику на Другом програму Телевизије, која се емитује једном месечно у трајању од 30 минута, а два пута месечно се репризира.
Према резултатима пописа становништва из 2022. године у Републици Србији живe 2.573 Немца, што представља демографски пад у односу на претходни попис. Од укупног броја припадника ове националне мањине, далеко највећи број Немаца живи на територији АП Војводине, највише у Новом Саду и Сомбору, као и Београду.
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и овом приликом истиче да Влада Републике Србије, и сви нивои власти, настављају посвећено да раде на обезбеђивању свих потребних предуслова како би припадници националних мањина у Републици Србији успешно наставили да развијају своје националне институције и перспективу своје заједнице.