Министар Жигманов честитао Словеначки културни дан – Прешернов дан

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов честитао је председнику Националног савета словеначке националне мањине Саши Вербичу и свим припадницима словеначке националне заједнице у Републици Србији њихов празник – Словеначки културни дан – Прешернов дан.

Овај празник, посвећен прослави словеначке културе и уметности, обележава се 8. фебруара, на годишњицу смрти великог словеначког песника Франца Прешерна (1800 – 1849).  Прешерн се сматра најзначајнијим словеначким песником и представником романтизма. Његова поезија одиграла је кључну улогу у обликовању словеначког језика и књижевности, а његова песма „Здравица“, написана 1844, национална је химна Словеније.

Према подацима Пописа становништва из 2022. године, у Републици Србији живи 2.829 припадника словеначке националне мањине. Већина је настањена у Београду и АП Војводини, највише у Новом Саду.

Словенци у Србији организовани су кроз бројна удружења посвећена очувању њиховог националног идентитета. Свој Национални савет изабрали су први пут 2010. године. Савет издаје часопис „Словеника“, посвећен култури, науци и образовању, који излази на словеначком и српском језику.

Такође, припадници словеначке националне мањине у Републици Србији организовани су и у већем броју удружења: Друштво Словенаца „Сава“ из Београда, Словеначка културна заједница Тимочке крајине „Иван Цанкар“ из Зајечара, Словеначка културна заједница „Франце Прешерн“ из Ниша, Словеначка културна заједница „Јернеј Копитар“ из Крагујевца, Друштво Словенаца „Планика“ из Зрењанина, Словеначко удружење Расинског округа „Липа“ из Крушевца, Друштво Словенаца „Кредарица“ из Новог Сада, Словеначка културна заједница „Мура“ из Неготина итд.

Од  школске 2018/2019. године, у образовни систем Републике Србије уведен је изборни програм Словеначки језик са елементима националне културе за оне ученике који желе да уче језик на језику своје националне мањине. Словеначки језик изучава се у Републици Србији на Универзитету у Београду, на Филолошком факултету у оквиру Катедре за српску књижевност са јужнословенским књижевностима и на Филозофском факултету у Новом Саду као изборни предмет.

Информисање припадника словеначке националне мањине на матерњем језику одвија се путем билтена које издају удружења Словенаца из Београда, Вршца, Ниша и Новог Сада. Осим тога, информисање и промоција активности словеначких културно-уметничких удружења и словеначке културе у Србији се остварује и путем интернет платформе Slokult.info.

Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Влада Републике Србије остају посвећени подршци националним мањинама у Србији, стварајући услове за даљи развој њихових институција и очувања идентитета мањинских заједница.

 

Препоручујемо...