Министар Жигманов на Завршној конференцији „РОМАЦТЕД ИИ“ у Истанбулу

Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов учествовао је у Истанбулу на Завршној конференцији поводом имплементације заједничког програма „РОМАЦТЕД ИИ“ Европске уније и Савета Европе. Данашњи скуп био је још једна прилика да се сагледа све што је постигнуто, као и који су изазови са којима се суочавају Роми на подручју Западног Балкана и у Турској.

У уводном обраћању, министар Жигманов је нагласио да је Програм „РОМАЦТЕД ИИ“ поред побољшања живота Рома, трајно утицао на њихову интеграцију у шире друштво. Оснажени су кроз праксу својих права, развили капацитете и вештине, а њихово организовање додатно је учврстило заједничко деловање.

Као министар за људска и мањинска права, рекао је, уверен сам у важност овог програма. Сведочимо да активности нису само одговориле на изазове ромских заједница, већ и подржале њихову интеграцију у све сфере друштвеног живота. Заједничким напорима локалних власти, организација цивилног друштва и самих Рома градимо друштво једнаких шанси, равноправног учешћа и достојанственог живота.

Програм је препознао чињеницу да је за унапређење квалитета живота Рома, и успешну интеграцију ромског становништва, кључно деловање на локалном нивоу и у локалним заједницама, које је могуће само кроз сарадњу са доносиоцима одлука и са тамошњим институцијама, рекао је министар.

Подсетио је да су другој фази „РОМАЦТЕД“ програма у Србији учествовали представници локалних власти из 13 градова и општина, међу којима је један број постигао значајан успех унапредивши механизме за заједничко доношење одлука, подстичући социјалну инклузију и смањење друштвених разлика.

Представљајући резултате програма у Србији у бројкама, министар је рекао да је на централном нивоу реализовано 113 активности, укључујући лансирање програма, радионице и различите активности поводом обележавања Међународног дана Рома 8. априла, те да је програм обухватио и 696 активности на локалном нивоу. У оквиру програма, рекао је, успостављена је 41 локална акциона група, са укупно 311 чланова, као и 13 Институционалних радних група, у којима је учествовало 199 чланова.

Програм „РОМАЦТЕД ИИ“, закључио је министар Жигманов, поставио је темеље за значајне промене у животима Рома, оснажујући их и омогућавајући им активно учешће у друштвеном животу, као и партиципацију у процесима доношења одлука.

Халвард Горсет, шеф одељења за антидискриминацију Савета Европе, похвалио је седмогодишњи рад на имплементацији програма „РОМАЦТЕД ИИ“. Лорен Гиркингер, саветник Делегације ЕУ у Турској, истакао је значај пројекта кроз позитивне примере из општине Шишли у Истанбулу. Домаћин скупа, председник општине Шишли, Реџул Емрах Шахан, говорио је о користима програма за Турску и Западни Балкан.

Енрика Киоза, представник Европске комисије, представила је главна достигнућа у интеграцији осетљивих група, а Клаус Нојкирх из Савета Европе нагласио је важност социјалне инклузије у Европи.

Поред министра Жигманова, конференцији су присуствовали државни секретар проф. др Рејхан Куртовић и представници градова и општина учесника програма „РОМАЦТЕД ИИ“ из Алексинца, Апатина, Бача, Костолца, Крагујевца, Крушевца, Лебана, Ниша, Пирота, Прокупља, Суботице, Врњачке Бање, Зајечара и београдске општине Звездаре, којима су уручене награде.

 

 

 

 

Препоручујемо...