Министарство први пут на састанку контакт тачака за Програм ЦЕРВ
Представници Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, др Иван Бошњак, државни секретар и Сања Атанасковић Опачић, руководитељка Групе у Сектору за међународну сарадњу и европске интеграције, присуствовали су,по први пут, састанку националних контакт тачака за ЕУ програм „Грађани, једнакост, права и вредности“, који је одржан од 3. до 4. децембра 2024. године у Загребу. Састанак је организовао Уреда за удруге Владе Републике Хрватске, који је национална контакт тачка за овај програм у Републици Хрватској.
Састанку су присуствовале контакт тачке из већине европских држава, а представници Србије били су једини учесници из држава које учествују у Програму, а нису још увек део Европске уније. Такође, састанку су присуствовали и представници Европске комисије, и то Директората за правду и потрошаче, као и Европске извршне агенције за образовање и културу (ЕАЦЕА), који су највише задужени за спровођење овог Програма.
Циљ састанка био је упознавање с новостима у ЦЕРВ програму у 2025. години, његовим досадашњим успесима и изазовима с којима се суочава, као и приоритетима јавних политика које се подржавају кроз ЦЕРВ позиве. На састанку су такође размењена искуства и добре праксе, примери успешних пројеката одобрених у оквиру овог програма и могућности за додатно унапређење сарадње између националних контакт тачака, Европске комисије и ЕАЦЕА агенције.
До данас је успостављено 23 националних контакт тачака ЦЕРВ програма. Списак свих контакт тачака са њиховим контакт подацима можете пронаћи на страници Европске комисије, која је посвећена ЦЕРВ програму. Мрежа националних контакт тачака делује као онлине заједница, која организује заједничка догађања и одржава и портал за тражење партнера. Уз друштвене мреже појединих контакт тачака, мрежа националних контакт тачака такође има и сопствену Фејсбук страницу.
Током боравка у Загребу, Бошњак и Атанасковић Опачић сусрели су се и са представницима Уреда за удруге Владе Републике Хрватске, Националне закладе за развој цивилнога друштва и Савета за развој цивилнога друштва у Републици Хрватској. Хелена Беус, директорка Уреда за удруге представила је рад Уред, институционални оквир за сарадњу са цивилним сектором у Хрватској и најважнија постигнућа у претходним годинама. Лука Богдан, заменик директорке Националне закладе и Маја Мустаћ, водитељка Одсека за припрему и уговарање програма акционе подршке закладе, представили су рад Закладе и врсте подршки које су доступне организацијама цивилног друштва. Уред за удруге представио је и Јавни позив за подношење пријава за суфинансирање пројеката организација цивилног друштва уговорених у оквиру програма Европске уније и других ЕУ фондова, као пример добре праксе у региону. Представник Савета за развој цивилног друштва Никола Тадић представио је рад Савета и Савеза удруга за аутизам Хрватске, чији је представник у Савету.