Образовање је пут ка укључивању у друштво и одлазак са маргине
Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог и Влада Републике Србије наставиће да подржавају пројекте социјалне инклузије Рома, нарочито овакве пројекте подршке у образовању, јер образовање представља кључ за излазак из нескривљене ситуације маргине, рекао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов на конференцији „Пут ка оснаживању младих Рома“, одржаној данас у Београду.
На конференцији су представљени резултати пројекта „Поспешивање запошљивости младих Рома – фаза 2“, који у две фазе у последњих седам година спроводи Фондација за образовање Рома, уз подршку програма Немачке финансијске сарадње који имплементира Немачка развојна банка КфW у име Владе СР Немачке – Министарства за економску сарадњу и развој.
Говорећи о образовању као најважнијем основу за економску перспективу појединца, позиционирање у друштву и конкурентност на тржишту рада, министар Жигманов је нагласио да постоји свест, на свим инстанцама власти Републике Србије, о изазовима пред којима су припадници ромске заједнице када је реч о образовању – од обухвата деце у образовни систем, до броја оних који завршавају школе – те се у том циљу издвајају материјално-финансијска средства за стипендије за средњошколце, афирмативне мере за упис на студије, мера ангажовања педагошких и здравствених асистената, као и друге мере за оснаживање ромске заједнице.
Као држава креирамо мере и градимо јавне политике, у партнерству са ромским невладиним организацијама, као што је Фондација за образовање Рома, и државама, као што је у овом случају СР Немачка, како бисмо заједно оснажили младе Роме и Ромкиње на њиховом путу успешног завршавања школовања и, на темељу тога, укључивања у тржиште рада и друштво. Охрабрени смо резултатима и достигнућима овог пројекта, рекао је министар Жигманов и додао да ће Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, као дугогодишњи партнер у реализацији програма који за циљ имају поспешивање запошљивости младих Рома и Ромкиња, као и Влада Републике Србије, наставити сарадњу на оснаживању ромске заједнице.
Представљајући резултате пројекта, директор Фондације за образовање Рома Реџепали Чупи, је, поред осталог, истакао да је пројекат имао више од 5.000 директних корисника у 142 јединице локалне самоуправе у Србији и умногоме допринео запошљавању младих Рома и Ромкиња.
Државна секретарка у Министарству просвете Анико Јерас поменула је да је за последњих десет година додељено 8.737 средњошколских стипендија, а ове године 1.044, те да око 3.000 ученика ромске националности уче ромски језик са елементима националне културе.
Представник Амбасаде СР Немачке у Србији Пер Крумреј, шеф Одељења за рад и социјална питања, навео је, поред осталог, да је 300 Рома запослено уз подршку овог пројекта као и више од 2.000 оних који су прошли програм преквалификације и стручног оспособљавања.
Начелница Одељења за развој односа са послодавцима Националне службе за запошљавање Јасмина Шантић је подвукла значај организовања сајма запошљавања и инфо-сесија са компанијама, као и индивидуалног саветовања у циљу већег запошљавања припадника ромске заједнице.
На конференцији је одржана панел дискусија „Како препознати и употребити потенцијале младих Рома и Ромкиња у развоју Србије“ , а представњени су и примери успешних прича.