Dijalog o unapređenju inkluzivnih politika – podrška učenicima i studentima sa hendikepom

2. decembar 2022.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Udruženjem studenata sa hendikepom organizovalo je danas Dijalog o unapređenju inkluzivnih politika – podrška učenicima i studentima sa hendikepom, uz prisustvo velikog broja predstavnika iz državnih organa i civilnog sektora.

Današnji dijalog je posvećen unapređenju inkluzivnih politika i stvaranju podrške učenicima i studentima sa hendikepom, izjavio je ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov. Kako je naglasio, Republika Srbija je potpisala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom i prateći Opcioni protokol u decembru 2007. godine, koji je ratifikovan 2009. godine. Konvencija garantuje zaštitu punog i jednakog uživanja svih ljudskih prava, sloboda i dostojanstva svih osoba sa invaliditetom. U skladu sa motom međunarodnog pokreta osoba sa invaliditetom ,,Ništa o nama bez nas“, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, kao jednu od ključnih vidova saradnje podržava učešće predstavnika udruženja osoba sa invaliditetom u radu Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava. Efektivnija relizacija preporuka ne samo Komiteta UN za osobe sa invaliditetom već i ostalih, koje se donose na osobe sa invaliditetom, garancija su unapređenja njihovog položaja u našem društvu, istakao je Žigmanov.

Najefikasniji vid borbe jednog društva protiv siromaštva, socijalne isključenosti i predrasuda vidim kroz obrazovni proces, koji zahteva ulaganje i stalno unapređivanje sistema obrazovanja i vaspitanja. Osobe sa hendikepom u većem riziku od siromaštva i socijalne isključenosti, zbog otežane pozicije iz koje nastupaju. Stoga sistem dobro razvijenog inkluzivnog obrazovanja, koji se upravo zasniva na jednakoj pristupačnosti za sve, predstavlja najjači vid podrške u daljem osnaživanju osoba sa hendikepom, poručio je Žigmanov.

Na kraju skupa postignuta je saglasnost o postupanju u kome je istaknuta snažnija uloga svih nadležnih državnih institucija i civilnog društva u kreiranju, podsticanju i razvijanju mera koje bi doprinele većoj inkluzivnosti u lokalnim samoupravama. Posebno je naglašena uloga jedinica lokalnih samouprava u oblasti obrazovanja i njihova podrška učenicima i studentima. Učesnici društvenog dijaloga istakli su očekivanja da će predlagači dokumenata javnih politika u jedinicama lokalnih samouprava predvideti programe stipendiranja i podrške učenicima i studentima i konkurse u kojima će biti predviđeni uslovi kojima se omogućava pravo na jednaku podršku učenicima i studentima koji se susreću sa različitim izazovima i barijerama u društvu.

Pored ministra Žigmanova, u uvodnom delu društvenog dijaloga o unapređenju inkluzivnih politika, govorili su i Milan Janković, izvršni direktor Udruženja studenata sa hendikepom, Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Slobodan Tomić, zamenik zaštitnika građana, Mirjana Hasanović načelnca Odeljenja za poslove učeničkog standarda u Ministarstvu prosvete, dr Jasmina Benmansur, pomoćnik ministra u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samouporavu i Vladimir Pavlović iz Beogradske otvorene škole.

Saglasnost o postupanju

Preporučujemo...