Održana tematska sednica Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava, u fokusu prisilni nestanci

Tematska sednica Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kojoj je prisustvovalo oko 40 predstavnika iz republičkih organa, skupštinskog odbora, udruženja građana i organizacija civilnog društva i međunarodnih organizacija, održana je danas u Palati „Srbija“.

Na sednici su predstavljene ključne informacije u sklopu pripreme državne delegacije koja će predstavljati Drugi periodični izveštaj Republike Srbije o primeni Međunarodne konvencije o zaštiti svih lica od prisilnih nestanaka, pred Komitetom UN-a za prisilne nestanke, 18. marta 2025. godine, u Ženevi.

U državnoj delegaciji, koju će predvoditi Veljko Odalović, predsednik Komisije za nestala lica Vlade Srbije, ispred Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog su prof. dr Rejhan Kurtović, državni sekretar, Snežana Trkulja, v.d. pomoćnika ministra, Svetlana Đorđević, viši savetnik, Milena Banović, viši savetnik, kao i Vladimir Šoć, samostalni savetnik.

Otvarajući sednicu, predsednik Saveta i ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov posebno se zahvalio Koordinaciji srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, Komesarijatu za izbeglice i migracije, Crvenom krstu Srbije, Centru za zaštitu žrtava trgovine ljudima, kao i perdstavnicima organizacija civilnog društva i partnerima što su se odazvali pozivu da, kako je rekao, otvorimo dijalog u oblasti prava nestalih lica i članova njihovih porodica.

Nakon što je prisutne, koji nisu članovi Saveta, upoznao sa radom ovog tela i predstavio neke od najvažnijih preporuka UN Komiteta, ukazao je i da uz ovaj državni izveštaj nije podnet nijedan takozvani izveštaj iz senke, što se, kako je naglasio, može oceniti kao dobro, značajno.

Ministar je i izrazio žaljenje što se pozivu na današnju sednicu Saveta nisu odazvali oni predstavnici civilnog društva koji su predstavnici Platforme organizacija civilnog društva za saradnju sa mehanizmima UN-a za ljudska prava u Savetu, i to sada kada se, kako je naglasio, Savet bavi posebnim humanitarnim pitanjima, koji su u središtu Konvencije o zaštiti lica od prisilnih nestanaka.

Veljko Odalović, šef državne delegacije, napomenuo je da je delegacija do sada održala pet pripremnih sastanaka, kao i da joj pred odlazak predstoji još jedan sastanak, napominjući da će on biti održan već naredne nedelje, u četvrtak.

„Smatramo da će jedna od tema, koja će biti kvalitetno pozitivno ocenjena pred Komitetom, jeste sve ono što smo do sada uradili oko pripreme za usvajanje zakona o nestalim licima, a što ćemo predstaviti na najbolji mogući način u Ženevi“, istakao je šef delegacije.

Naime, pripremljen je i u proceduri je usvajanja Nacrt zakona o nestalim licima i članovima njihovih porodica, a koji je detaljno predstavio Duško Ćutilo, v.d. pomoćnika ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koji je i naveo da bi uskoro trebalo da počne i javna rasprava u vezi sa zakonom.

Na ovoj sednici su zatim izlagali i predstavnici Koordinacije srpskih udruženja porodica nestalih, ubijenih i poginulih lica sa prostora bivše Jugoslavije, predstavnici Komesarijata za izbeglice i migracije, zatim Crvenog krsta Srbije, Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima.

Takođe, svoj dopinos na ovoj sednici su dali Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, Udruženje porodica „Suza“, nevladina organizacija „Klik aktiv“ i drugi.

Prema ustaljenoj praksi, sednici Saveta prisustvovali su i predstavnik Službe Narodne Skupštine ispred Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, predstavnici agencija UN-a u Srbiji i drugi.

Državnu delegaciju Republike Srbije, koja će 18. marta ove godine voditi konstruktivni dijalog sa članovima Komiteta za prisilne nestanke, osim predstavnika Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društvenog dijaloga, koje koordinira pripremu i rad delegacije, čine i predstavnici Ministarstva spoljnih poslova, Mnistarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Komisije za nestala lica, Republičkog vrhovnog tužilaštva i Crvenog krsta Srbije.

 

 

Preporučujemo...