Помоћница министра Ивана Јоксимовић на трибини поводом Светског дана менталног здравља

Помоћница министра Ивана Јоксимовић учествовала је 27. септембра на трибини „Ментално здравље у Србији“ коју је, поводом Светског дана менталног здравља, организовала организација цивилног друштва ПИН на Филозофском факултету.

Трибину је отворила др Маша Вукчевић Марковић, директорка ПИН-а и представила кључне препоруке у области менталног здравља са становишта струке.

Ивана Јоксимовић је говорила о препорукама УН механизама у овој области, активностима које је Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог спроводило у претходном периоду, самостално или у координацији са другим институцијама.

Као посебно значајан догађај је издвојила ратификацију Опционог протокола уз Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима од стране Народне скупштине 6. септембра ове године. Иницијатива за ратификацију је потекла од Министарства.

Чињеница да је Република Србија ратификовала овај опциони протокол у години обележавања значајног јубилеја, 75 година од усвајања Универзалне декларације о људским правима, говори о посвећености Републике Србије заштити и унапређењу људских права.

Посебно је истакла да је ратификацијом овог значајног инструмента Република Србија заокружила систем заштите људских права загарантованих Међународним пактом, а тиме и права на ментално здравље. Такође је нагласила да је право на ментално здравље људско право и да га као такво треба и тумачити, нарочито кроз његову међузависност са другим људским правима.

Ивана Јоксимовић је нагласила да ратификовани Опциони протокол, поред тога што представља инструмент заштите у случају повреде права, треба превасходно посматрати као значајан инструмент који доприноси подизању стандарда у области заштите права, тако да до повреде права, а тиме и до његове употребе као инструмента заштите и не дође.

Такође, Ивана Јоксимовић је најавила и почетак кампање „75 дана за 75 година Универзалне декларације о људским правима“ у оквиру које ће, заједно са партнерима из других министарстава, независних тела, организација цивилног друштва и академске заједнице спровести низ активности које ће се односити на различите области људских права, с тим што ће менталном здрављу бити посвећена посебна пажња, нарочито када су у питању млади, старији, „невидљива лица“, али и када је област рада у питању. У том смислу, помоћница министра је упознала све присутне са планираним активностима у области бизниса и људских права, те да у овој теми треба посветити пажњу и менталном здрављу и корелацији овог људског права са запошљавањем и радним местом.

На трибини су изнете и препоруке и примери добре праксе у области заштите менталног здравља, а говорили су Ирена Стојадиновић, ПИН; др Периша Симоновић, Институт за јавно здравље „Др Милан Јовановић БАТУТ“, др Тамара Џамоња, Одељење за психологију Филозофског факултета, др Јованка Петровић, Специјална болница за психијатријске болести „Ковин“ и Милица Кезић Маричић, Траг фондација.

Препоручујемо...