Pomoćnica ministra Ivana Joksimović na tribini povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja

Pomoćnica ministra Ivana Joksimović učestvovala je 27. septembra na tribini „Mentalno zdravlje u Srbiji“ koju je, povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, organizovala organizacija civilnog društva PIN na Filozofskom fakultetu.

Tribinu je otvorila dr Maša Vukčević Marković, direktorka PIN-a i predstavila ključne preporuke u oblasti mentalnog zdravlja sa stanovišta struke.

Ivana Joksimović je govorila o preporukama UN mehanizama u ovoj oblasti, aktivnostima koje je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog sprovodilo u prethodnom periodu, samostalno ili u koordinaciji sa drugim institucijama.

Kao posebno značajan događaj je izdvojila ratifikaciju Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima od strane Narodne skupštine 6. septembra ove godine. Inicijativa za ratifikaciju je potekla od Ministarstva.

Činjenica da je Republika Srbija ratifikovala ovaj opcioni protokol u godini obeležavanja značajnog jubileja, 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, govori o posvećenosti Republike Srbije zaštiti i unapređenju ljudskih prava.

Posebno je istakla da je ratifikacijom ovog značajnog instrumenta Republika Srbija zaokružila sistem zaštite ljudskih prava zagarantovanih Međunarodnim paktom, a time i prava na mentalno zdravlje. Takođe je naglasila da je pravo na mentalno zdravlje ljudsko pravo i da ga kao takvo treba i tumačiti, naročito kroz njegovu međuzavisnost sa drugim ljudskim pravima.

Ivana Joksimović je naglasila da ratifikovani Opcioni protokol, pored toga što predstavlja instrument zaštite u slučaju povrede prava, treba prevashodno posmatrati kao značajan instrument koji doprinosi podizanju standarda u oblasti zaštite prava, tako da do povrede prava, a time i do njegove upotrebe kao instrumenta zaštite i ne dođe.

Takođe, Ivana Joksimović je najavila i početak kampanje „75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima“ u okviru koje će, zajedno sa partnerima iz drugih ministarstava, nezavisnih tela, organizacija civilnog društva i akademske zajednice sprovesti niz aktivnosti koje će se odnositi na različite oblasti ljudskih prava, s tim što će mentalnom zdravlju biti posvećena posebna pažnja, naročito kada su u pitanju mladi, stariji, „nevidljiva lica“, ali i kada je oblast rada u pitanju. U tom smislu, pomoćnica ministra je upoznala sve prisutne sa planiranim aktivnostima u oblasti biznisa i ljudskih prava, te da u ovoj temi treba posvetiti pažnju i mentalnom zdravlju i korelaciji ovog ljudskog prava sa zapošljavanjem i radnim mestom.

Na tribini su iznete i preporuke i primeri dobre prakse u oblasti zaštite mentalnog zdravlja, a govorili su Irena Stojadinović, PIN; dr Periša Simonović, Institut za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović BATUT“, dr Tamara Džamonja, Odeljenje za psihologiju Filozofskog fakulteta, dr Jovanka Petrović, Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „Kovin“ i Milica Kezić Maričić, Trag fondacija.

Preporučujemo...