Помоћница министра на конференцији у Тирани о унапређење родне равноправности
Помоћница министра у Сектору за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности Нина Митић присуствовала је у Тирани међународној конференцији под називом „Делотворни институционални механизми за унапређење родне равноправности и оснаживање жена: Исцртавање будућности 30 година након Пекинга“.
Конференција се одржава у организацији Регионалне канцеларије за Европу и Централну Азију Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена, у сарадњи са Републиком Албанијом и има за циљ размену искустава и умрежавање међу институционалним механизмима из региона и различитих делова света, изградњу и одржавање партнерстава са кључним доносиоцима одлука, цивилним друштвом, приватним сектором и академском заједницом, као и подстицање институционалних механизама да преузму неопходне обавезе како би се родна равноправност унапредила.
Конференција је окупила представнике институционалних механизама за унапређење положаја жена из Европе и Централне Азије. Учесници Конференције су разговарали о конкретним корацима и добрим праксама за побољшање ефикасности и утицаја институционалних механизама и истраживали стратегије и партнерства за ефикасно функционисање у актуелним националним, регионалним и глобалним контекстима. На панел дискусијама и округлим столовима сумирани су кључни закључци и дефинисана будућа поступања ради унапређења родне равноправности.
С обзиром на то да се 2025. године обележава 30 година од потписивања Пекиншке декларације и Платформе за деловање на Четвртој светској конференцији о женама, одржаној 1995. године у Пекингу, као и десет година од Агенде 2030 Уједињених нација и циљева одрживог развоја, повод за одржавање ове конференције је критички осврт на оно што су државе до сада урадиле у тој области, као и на усаглашеност са циљевима Платформе. Овај процес започео је 2023. године, са циљем да се 2025. године, на 69. седници Комисије за положај жена представи глобална процена стања.
Пекиншка декларација и Платформа за акцију усвојени су на Четвртој светској конференцији о женама, септембра 1995. године, у Пекингу, након декаде УН посвећене борби за женска људска права. Смисао Пекиншке декларације је унапређивање једнакости, развоја мира у корист свих жена у свету, а Платформа за акцију има за циљ остваривање једнаких права мушкараца и жена у приватном и јавном животу.