Помоћница министра Нина Митић отворила конференцију посвећену положају жена у друштву
Помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог у Влади Републике Србије Нина Митић отворила је данас у Београду први Women’s CEO Summit, конференцију посвећену положају жена у друштву. Том приликом, она је изјавила да жене представљају огроман потенцијал на коме почива свет и да су напори за постизање родне равноправности од изузетног значаја.
Обраћајући се окупљенима у Палати уметности Мадлена, помоћница Митић је нагласила да је Република Србија и Министарство из којег долази у претходном периоду посвећено радило на унапређењу родне равноправности у нашој земљи.
Подсетила је да је 2021. године донет Закона о родној равноправности и пратећа подзаконска аката, да постоје подстицаји за развој предузетништва која додељују министарства привреде и пољопривреде, да су омогућене олакшице за куповину стана за мајке са дететом и укњижба сеоских газдинстава и имовине за жене које живе у руралним подручјима.
Међутим, додала је она, прилике у свету се мењају, што утиче и на положај жена. У новом извештају Светског економског форума, процењује се да се жене неће изједначити са мушкарцима још 131 годину, а глобални тренд унапређења положаја жена је, по свим извештајима, успорио, рекла је Митић.
Она је изјавила да овај тренд није заобишао ни Републику Србију, која је, према извештају Светског економског форума о стању родне равноправности, пала са 19. на 23. место.
Србија је, рекла је Митић, на листи овог Форума, који прати стање у 146 земље света, најбоље рангирана када је реч о учешћу жена у политичком животу, где заузима 21. место. Међутим, по критеријуму укључености жена у економски живот и њиховим економским шансама, пала је са 54. на 77. место у свету. Напредак је забележен у приступу жена образовању, и по том критеријуму је на 37. месту, а по критеријуму здравствених услова и животном веку, Република Србија је на 71. месту у свету, рекла је Митић.
Са друге стране, додала је Митић, према извештају Републичког завода за статистику из 2024. године, само 13,3 одсто жена налазе се на позицијама председница општина или градоначелница градова, а 37 одсто жена су одборнице у скупштинама општина и градова. Подаци даље показују да на плаћеним пословима, како радним данима, тако и викендом, мушкарци у Републици Србији скоро дупло више раде него жене, а на другој страни, жене раде у домаћинству и у пољопривреди, на неплаћеним пословима, дуже од мушкараца радним данима и викендом. У циљу ублажавања последица и праћења тог јаза, Министарство за људска и мањиска права и друштвени дијалог донело је Правилник о методологији за обрачун неплаћеног кућног рада, који ступа на снагу 15. марта 2024. године, рекла је Митић.
Аутор fotografija:МЉМПДД и Color media communications