Pomoćnica ministra Nina Mitić otvorila konferenciju posvećenu položaju žena u društvu

Pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije Nina Mitić otvorila je danas u Beogradu prvi Women’s CEO Summit, konferenciju posvećenu položaju žena u društvu. Tom prilikom, ona je izjavila da žene predstavljaju ogroman potencijal na kome počiva svet i da su napori za postizanje rodne ravnopravnosti od izuzetnog značaja.

Obraćajući se okupljenima u Palati umetnosti Madlena, pomoćnica Mitić je naglasila da je Republika Srbija i Ministarstvo iz kojeg dolazi u prethodnom periodu posvećeno radilo na unapređenju rodne ravnopravnosti u našoj zemlji.

Podsetila je da je 2021. godine donet Zakona o rodnoj ravnopravnosti i prateća podzakonska akata, da postoje podsticaji za razvoj preduzetništva koja dodeljuju ministarstva privrede i poljoprivrede, da su omogućene olakšice za kupovinu stana za majke sa detetom i uknjižba seoskih gazdinstava i imovine za žene koje žive u ruralnim područjima.

Međutim, dodala je ona, prilike u svetu se menjaju, što utiče i na položaj žena. U novom izveštaju Svetskog ekonomskog foruma, procenjuje se da se žene neće izjednačiti sa muškarcima još 131 godinu, a globalni trend unapređenja položaja žena je, po svim izveštajima, usporio, rekla je Mitić.

Ona je izjavila da ovaj trend nije zaobišao ni Republiku Srbiju, koja je, prema izveštaju Svetskog ekonomskog foruma o stanju rodne ravnopravnosti, pala sa 19. na 23. mesto.

Срbija je, rekla je Mitić, na listi ovog Foruma, koji prati stanje u 146 zemlje sveta, najbolje rangirana kada je reč o učešću žena u političkom životu, gde zauzima 21. mesto. Međutim, po kriterijumu uključenosti žena u ekonomski život i njihovim ekonomskim šansama, pala je sa 54. na 77. mesto u svetu. Napredak je zabeležen u pristupu žena obrazovanju, i po tom kriterijumu je na 37. mestu, a po kriterijumu zdravstvenih uslova i životnom veku, Republika Srbija je na 71. mestu u svetu, rekla je Mitić.

Sa druge strane, dodala je Mitić, prema izveštaju Republičkog zavoda za statistiku iz 2024. godine, samo 13,3 odsto žena nalaze se na pozicijama predsednica opština ili gradonačelnica gradova, a 37 odsto žena su odbornice u skupštinama opština i gradova. Podaci dalje pokazuju da na plaćenim poslovima, kako radnim danima, tako i vikendom, muškarci u Republici Srbiji skoro duplo više rade nego žene, a na drugoj strani, žene rade u domaćinstvu i u poljoprivredi, na neplaćenim poslovima, duže od muškaraca radnim danima i vikendom. U cilju ublažavanja posledica i praćenja tog jaza, Ministarstvo za ljudska i manjiska prava i društveni dijalog donelo je Pravilnik o metodologiji za obračun neplaćenog kućnog rada, koji stupa na snagu 15. marta 2024. godine, rekla je Mitić.

Autor fotografija:MLJMPDD i Color media communications

Preporučujemo...