Poseta delegacije Savetodavnog komiteta Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina

U sklopu monitoringa nad sprovođenjem Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina Saveta Evrope, delegacija Savetodavnog komiteta posetila je Republiku Srbiju u periodu od 24. do 28. juna 2024. godine. Cilj posete Savetodavnog komiteta je da u direktnom kontaktu sa relevantnim sagovornicima stekne što potpuniju i objektivniju sliku o ostvarivanju obaveza proisteklih iz Okvirne konvencije.

U toku posete, delegacija je obišla više gradova i opština i razgovarala sa predstavnicima lokalnih organa, kao i predstavnicima nacionalnih saveta nacionalnih manjina, nevladinog sektora i međunarodnih organizacija. Poslednjeg dana boravka delegacije u Republici Srbiji, 28. juna 2024. godine, organizovan je sastanak sa predstavnicima oko 30 nadležnih državnih i pokrajinskih organa i tela. Ispred Vlade Republike Srbije delegaciju je pozdravio prof. dr Rejhan Kutrović, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Dr Kurtović je u uvodnom delu sastanka izjavio da je Republika Srbija multinacionalna i multikonfesionalna država u kojoj, pored većinskog srpskog naroda, žive i pripadnici 24 nacionale manjine koje imaju značajan udeo u ukupnom broju stanovnika. Ponosimo se suživotom i dobrim međunacionalim odnosima u našoj državi, kao i svim dobrim primerima integracije nacionalnih manjina, rekao je Kurtović.

Državni sekretar je naglasio da od momenta usvajanja Okvirne konvencije za zaštitu nacionalnih manjina, Republika Srbija beleži stalne napretke na polju zaštite nacionalnih manjina što se jasno može videti iz različitih izveštaja i stalnog monitoringa u primeni iste. Srbija je jedna od retkih država koja ima i poseban zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, koji predstavlja polaznu bazu za funkcionisanje 24 nacionalna saveta nacionalnih manjina, kao samoupravnih tela nacionalnih manjina u oblastima službene upotrebe jezika i pisma, informisanja, kulture i obrazovanja na jezicima nacionalnih manjina.

Kada uzmemo u obzir brojnost nacionalnih manjina, zakonodavni i institucionalni okvir zaštite nacionalnih manjina, kao i različite primere integracije nacionalnih manjina, sa sigurnošću možemo reći da je Republika Srbija lider u zaštiti nacionalnih manjina u regionu, podvukao je Kurtović.

Državni sekretar je naglasio da o iskrenom opredeljenju Republike Srbije na polju zaštite nacionalnih manjina govori i činjenica da se na čelu Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog nalazi ministar iz redova nacionalnih manjina, kao i državni sekretar u čijem delokrugu sektorskih nadležnosti se direktno nalaze manjinska prava. Posebno je istakao i značaj manjinski inkluzivne vlade, koja u ovom sazivu ima više ministara i drugih članova vlade iz redova pripadnika nacionalnih manjina.

Срbija je u prethodnom periodu učinila veliki napredak u stvaranju zakonodavnog i institucionalnog okvira za zaštitu prava nacionalnih manjina, rekao je, takođe, državni sekretar Kurtović. Zakoni koji su u ovoj oblasti usvojeni, pripremani su u saradnji sa nacionalnim manjinama i relevantnim međunarodnim telima i organizacijama, poput Saveta Evrope i OEBS-a, i u skladu su sa najvišim međunarodnim, posebno evropskim, standardima i normama, te su, upravo iz tog razloga, veoma pozitivno ocenjivani, dodao je on.

Polazeći od opredeljenja da je ispunjenje obaveza preuzetih pristupanjem Okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina, prioritet u manjinskoj politici vlasti Republike Srbije nalaze Savetodavnog komiteta smatraju temeljem za preduzimanje daljih mera i aktivnosti. Stoga će i novi akcioni plan za ostvarivanje prava nacionalnih manjina, kao i onaj prethodni, biti zasnovan na nalazima i preporukama iz mišljenja Savetodavnog komiteta o primeni Okvirne konvencije u Srbiji.

U procesu izrade ovog dokumenta, kao i prilikom izrade prethodnog, partneri države će biti i predstavnici nacionalnih manjina, kao što su već sada partneri u brojnim aktivnostima koje sprovode državni organi u cilju daljeg unapređenja njihovog položaja, rekao je Kurtović.

Državni sekretar je naglasio da smo odlučni da u periodu koji je pred nama dodatno unapređujemo položaj nacionalnih manjina, pre svega kroz punu implementaciju zakonodavnog i strateškog okvira manjinskih prava, kao i finansiranje aktivnosti i projekata od značaja za nacionalne manjine.

Sa svoje strane, predstavnici Savetodavnog komiteta posebno su se pozitivno izjasnili o načinu na koji je sproveden popis stanovništva 2022. godine i ukazali da tokom posete i razgovora sa pripadnicima nacionalnih manjina nije bilo primedbi u vezi sa ovim pitanjem. Na sastanku su predstavnici Savetodavnog komiteta postavili veliki broj pitanja u vezi sa informacijama koje su dobili na terenu, na koja su im predstavnici državnih organa dali dodatna pojašnjenja, kao i konkretne podatke u vezi sa ostvarivanjem prava pripadnika nacionalnih manjina u određenim oblastima društvenog života.

Delegacija Savetodavnog komiteta je izrazila zahvalnost svim državnim organima čiji su predstavnici učestvovali na sastanku, a posebno Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog na sveobuhvatno pripremljenom državnom izveštaju o sprovođenju Okvirne konvencije, kao i na saradnji u organizaciji ove posete. Obostrano je istaknuta neophodnost daljeg nastavka dijaloga državnih organa i Savetodavnog komiteta.

Nakon ove posete, Savetodavni komitet će izraditi Peto mišljenje o sprovođenju Okvirne konvencije u Srbiji, na koje će država imati mogućnost da da svoje komentare. Delegaciju Savetodavnog komiteta koja je posetila Srbiju činili su Tomaš Hrustič iz Republike Slovačke, Šarunas Liekis iz Litvanije i Besarion Bokhašvili iz Gruzije.

Preporučujemo...