Потребно још одлучније ангажовање у борби против насиља над женама и у породици

 Министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов изјавио је данас у Палати „Србија“ да је борба против насиља над женама и насиља у породици један од приоритетних циљева Владе Републике Србије, чије спровођење је прописано Уставом Републике Србије и бројним стратешким и нормативним документима.

Отварајући скуп „Постојим, јер се не бојим“, који је организовало Удружење жртава насиља „ХАЈР“, у сарадњи са Министарством, у сусрет глобалној кампањи за борбу против насиља над женама „16 дана активизма“, министар је истакао да је у протеклом периоду учињен помак у погледу превенције и заштите од родно заснованог насиља над женама и насиља у породици, али да је неопходно још одлучније и ефикасније ангажовати све расположиве ресурсе како би искоренили ову погубну друштвену девијацију.

Гарант да ће процес борбе за родну равноправност, и посебно против свих облика родно заснованог насиља, бити настављен и даље убрзан, јесте усвајање Реформске агенде Републике Србије, коју је Влада Републике Србије усвојила почетком октобра и чији је циљ да убрза све покренуте реформе, као и припреме за чланство Србије у Европској Унији кроз План раста ЕУ за Западни Балкан, рекао је министар и подсетио да нам, у оквиру тог процеса, предстоје нормативни кораци који ће, између осталог, довести до укидања малолетних бракова и даљу заштиту од насиља у породици.

Хајрија Рамадани, председница Удружења жртава насиља „ХАЈР“, је изјавила да је веома тешко изаћи из зачараног круга насиља у породици, те да је борба да се из тог круга изађе дуга и да траје годинама. Удружење „ХАЈР“, рекла је, броји више од стотину чланова и интензивно ради на помоћи угроженим женама као и на подизању свести о важности борбе против насиља над женама.

На скупу су одржана три панела „Регионална сарадња у борби против насиља“, „Одговор надлежних органа Републике Србије у борби против насиља“ и „Улога јавних личности у подизању свести о насиљу  – Исповест лечи , а може и да спречи“. Отворен је низ важних тема, од анализе правног оквира, мера у стратегијама и акционим плановима, до броја сигурних кућа и прихватилишта за жртве насиља; бесплатне правне, социјалне и психолошке помоћи, до личних прича.

Скупу у Палати „Србија“ имао је регионални карактер на ком су учествовали представници институција из Северне Македоније, оба ентитета БиХ, Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине. Поред њих учествовали су државна секретарка Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог др Стана Божовић, помоћница министра Нина Митић, државни секретар Министарства туризма и телекомуникација Дејан Парчетић, представници Министарства правде, Министарства туризма и омладине, центара за социјални рад, адвоката, судија, тужилаштва, као и бројне јавне личности, међу којима Сузана Манчић, Неда Украден, Гоца Тржан, Снежана Берић Екстра Нена и Беки Бекић.

 

Препоручујемо...