Република Србија посвећена раду на превенцији и заустављању свих облика дискриминације
Поводом Дана нулте толеранције на дискриминацију, који се у свету обележава 1. марта, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог истиче да је Република Србија посвећена раду на превенцији и заустављању свих облика дискриминације у нашој земљи, потврђујући то кроз усвајање закона и стратешких докумената који препознају и санкционишу ову негативну друштвену појаву, те доследну примену закона као и функционисање законом предвиђених нових институционалних оквира.
Дискриминација представља неједнако поступање и стављање особе у неповољнији положај по основу било ког личног својства, као што је пол, род, национална, верска и етничка припадност, језик, порекло и друго.
Ова друштвена појава препозната је као један од изазова са којима се суочава свако демократско друштво и забрањена је, како међународним конвенцијама, чији је Република Србија потписница, тако и националним законодавством.
Уставом Републике Србије загарантована су, између осталог, лична права и слободе, људска и мањинска права, једнака законска заштита свих лица, као и забрана сваког облика дискриминације.
Према Универзалној декларацији о људским правима Уједињених нација, као и према циљевима Агенде 2030 Уједињених нација за одрживи развој, све државе имају моралну и правну обавезу да уклоне дискриминаторне законе из свог законодавства и донесу законе који штите лица од дискриминације.
У оквиру надлежности Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, у сарадњи са другим органима и организацијама цивилног друштва, током 2021. и 2022. године, израђено је неколико нацрта закона и предлога докумената јавних политика намењених остваривању и заштити равноправности. Међу њима посебно истичемо Закон о забрани дискриминације и Закон о родној равноправности, затим Стратегију превенције и заштите од дискриминације за период од 2022. до 2030. године, Стратегију за родну равноправност за период од 2021. до 2030. године, као и Стратегију за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији за период 2022–2030. године – сва три стратешка документа са пратећим акционим плановима за њихово спровођење.
Све ово указује на посвећеност државе заштити људских права и слобода, подстицању друштвене једнакости и прихватања различитости кроз право сваког појединца на достојанствен живот.