Састанак Националне коалиције за окончање дечијих бракова на тему „Апатридија и дечији бракови”
Помоћница министра за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нина Митић говорила је на дванаестом тематском састанку Националне коалиције за окончање дечијих бракова „Апатридија и дечији бракови”, одржаном данас у згради Уједињених нација у Новом Београду.
Говорећи у уводном делу, помоћница Митић је истакла да су апатридија и дечији бракови тема која је посебно важна за ромску заједницу. Подсетила је да је Национални савет ромске националне мањине у марту 2022. године усвојио Декларацију о укидању дечијих бракова, али да је неопходно још снажније деловање, које подразумева сарадњу државних органа, ромске заједнице, укључујући и здравствене медијаторке, педагошке асистенте и координаторе за ромска питања. Како је навела, у циљу смањења броја дечјих бракова и њиховог искорењивања, потребно је да се нађу иновативни модели и методе синхронизованог рада са заједницом и институцијама на свим нивоима, који би резултовали заједничким предлогом мера и измена правне регулативе и доследним примењивањем прописаних казнених мера.
Поред тога, истакла је и да дечији брак није ромска традиција, већ да је узрок овог проблема првенствено екстремно сиромаштво којим су припадници ромске заједнице посебно погођени. У том смислу, улога државе је да, пре свега, спроводи мере које воде смањењу друштвене неједнакости, укључујући сиромаштво ромске заједнице и, самим тим, елиминацију дечијих бракова.
Подсетила је и да су 2021. године усвојени Закон о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације, као и Закон о родној равноправности, чији је предлагач било Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог, а да су 2021. и 2022. године усвојене Стратегија за родну равноправност, Стратегија превенције и заштите од дискриминације, и, посебно, Стратегија за социјално укључивање Рома и Ромкиња у Републици Србији – сва три стратешка документа са пратећим акционим плановима за њихово спровођење.
Помоћница министра Митић, на крају је похвалила и Трећи Споразум о разумевању између Министарства државне управе и локалне самоуправе, Заштитника грађана и Агенције Уједињених нација за избеглице у Републици Србији (UNHCR), будући да су активности из овог споразума усмерене ка завршници глобалне десетогодишње кампање „Ја припадам” (#IBelong), која има за циљ искорењивање апатридије у целом свету до новембра 2024. године. Напоменула је да у оквиру овог споразума делује Оперативна група у којој учествују и представници Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог, и то у делокругу питања која су од значаја за решавање правне невидљивости.
Испред Министарства, састанку је присуствовала и Тања Срећковић, самостална саветница и чланица Националне коалиције за окончање дечијих бракова.