Sastanak Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova na temu „Apatridija i dečiji brakovi”

Pomoćnica ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Nina Mitić govorila je na dvanaestom tematskom sastanku Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova „Apatridija i dečiji brakovi”, održanom danas u zgradi Ujedinjenih nacija u Novom Beogradu.

Govoreći u uvodnom delu, pomoćnica Mitić je istakla da su apatridija i dečiji brakovi tema koja je posebno važna za romsku zajednicu. Podsetila je da je Nacionalni savet romske nacionalne manjine u martu 2022. godine usvojio Deklaraciju o ukidanju dečijih brakova, ali da je neophodno još snažnije delovanje, koje podrazumeva saradnju državnih organa, romske zajednice, uključujući i zdravstvene medijatorke, pedagoške asistente i koordinatore za romska pitanja. Kako je navela, u cilju smanjenja broja dečjih brakova i njihovog iskorenjivanja, potrebno je da se nađu inovativni modeli i metode sinhronizovanog rada sa zajednicom i institucijama na svim nivoima, koji bi rezultovali zajedničkim predlogom mera i izmena pravne regulative i doslednim primenjivanjem propisanih kaznenih mera.

Pored toga, istakla je i da dečiji brak nije romska tradicija, već da je uzrok ovog problema prvenstveno ekstremno siromaštvo kojim su pripadnici romske zajednice posebno pogođeni. U tom smislu, uloga države je da, pre svega, sprovodi mere koje vode smanjenju društvene nejednakosti, uključujući siromaštvo romske zajednice i, samim tim, eliminaciju dečijih brakova.

Podsetila je i da su 2021. godine usvojeni Zakon o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kao i Zakon o rodnoj ravnopravnosti, čiji je predlagač bilo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a da su 2021. i 2022. godine usvojene Strategija za rodnu ravnopravnost, Strategija prevencije i zaštite od diskriminacije, i, posebno, Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji – sva tri strateška dokumenta sa pratećim akcionim planovima za njihovo sprovođenje.

Pomoćnica ministra Mitić, na kraju je pohvalila i Treći Sporazum o razumevanju između Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave, Zaštitnika građana i Agencije Ujedinjenih nacija za izbeglice u Republici Srbiji (UNHCR), budući da su aktivnosti iz ovog sporazuma usmerene ka završnici globalne desetogodišnje kampanje „Ja pripadam” (#IBelong), koja ima za cilj iskorenjivanje apatridije u celom svetu do novembra 2024. godine. Napomenula je da u okviru ovog sporazuma deluje Operativna grupa u kojoj učestvuju i predstavnici Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, i to u delokrugu pitanja koja su od značaja za rešavanje pravne nevidljivosti.

Ispred Ministarstva, sastanku je prisustvovala i Tanja Srećković, samostalna savetnica i članica Nacionalne koalicije za okončanje dečijih brakova.

Preporučujemo...