Izbor članova Saveta

Na predlog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlada Republike Srbije je u februaru 2022. godine usvojila Strategiju za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva u Republici Srbiji za period od 2022-2030. godine (u daljem tekstu: Strategija), a potom i dvogodišnji Akcioni plan za njeno sprovođenje.

Ključna aktivnost Strategije je osnivanja Saveta za saradnju i razvoj civilnog društva (u daljem tekstu: Savet). Strategijom je predviđeno da ovaj novi mehanizam za saradnju i dijalog sa civilnim društvom, kao savetodavno telo Vlade, bude prostor za dijalog o ključnim pitanjima koja se odnose na rad i delovanje civilnog društva. Predviđeno je da Savet predstavlja mehanizam za jačanje principa participacije, otvorenosti i inkluzivnosti procesa kreiranja javnih politika, kao i da bude sastavljen od jednakog broja predstavnika civilnog društva i predstavnika organa državne uprave i to donosioca odluka. Predviđeno je da se predstavnici organizacija civilnog društva biraju se na predlog civilnog sektora.

Po usvajanju Strategije tokom 2022. godine Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog (u daljem tekstu: Ministarstvo) organizovalo je dva konsultativna sastanka sa organizacijama civilnog društva (u daljem tekstu: OCD) povodom osnivanja Saveta.  Sastanci su održani sa organizacijama civilnog društva koje su aktivne u stvaranju podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva sa ciljem da se dobije inicijalni predlog za razmatranje. Dobijeni predlog potpisan od strane 59 organizacije civilnog društva, Ministarstvo je razmotrilo i uporedilo sa drugim modelima Saveta koji su formirani i deluju u državama u regiona. Na taj način nastao je inicijalni Predlog za osnivanje Saveta.

U 2023. godini Ministarstvo je nastavilo aktivnosti na osnovanju Saveta širokim konsultativnim procesom održavanjem javnih prezentacija Predloga za osnivanje Saveta u Novom Sadu, Beogradu i Nišu. Istovremeno sprovedene su i jednomesečne online konsultacije, kako bi svi oni koji nisu bili u mogućnosti da prisustvuju konsultacijama, bili u prilici da dostave svoje predloge i sugestije. Procena je da je u konsultativni proces bilo uključeno nekoliko stotina organizacija.

Nakon konsultacija sprovedenih u više gradova Srbije i online konsultativnog procesa, početkom aprila meseca održane su u Beogradu finalne konsultacije sa civilnim društvom na završni Predlog za osnivanje Saveta kako bi se kreirala optimalna rešenja koja bi Savet učinila efikasnim mehanizmom za dijalog o ključnim pitanjima saradnje organizacija civilnog društva i javne uprave.

Tokom konsultativnog procesa sa organizacijama usaglašeni su stavovi u vezi sa mandatom, strukturom članova i načinom izbora članova Saveta, kao i da će mandat Saveta obuhvatiti najbitnija područja i oblasti od značaja za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva. Imajući u vidu ulogu ovog savetodavnog tela koje će razmatrati opšte uslove za delovanje i razvoj  civilnog društva, na konsultacijama je predloženo da naziv ovog savetodavnog tela bude Savet za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva, što je i usvojeno.

U konsultativnom procesu utvrđena je i struktura Saveta kojom je predviđeno da ukupan broj članova Saveta bude 20, od čega 11 (jedanaest) predstavnika organizacija civilnog društva, a 9 (devet) predstavnika organa državne uprave. Strategijom je data mogućnost da broj članova Saveta, predstavnika civilnog društva, predstavlja većinu članova u Savetu.

U skladu sa Strategijom usaglašeno je da su članovi Saveta predstavnici organa državne uprave  donosioci odluka. Imajći u vidu predloženi mandat Saveta usaglašeno je da predstavnici organa državne uprave budu iz sledećih organ: organ državne uprave nadležan za saradnju sa civilnim društvom, organ državne uprave nadležan za državnu upravu i lokalnu samoupravu, organ državne uprave nadležan za kulturu, organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove, organ državne uprave nadležan za finansije, organ državne uprave nadležno za rad i socijalnu zaštitu, organ državne uprave nadležan za informisanje, Republički sekretarijat za javne politike i Republički sekretarijat za zakonodavstvo.

Na osnovu uvida u komparativnu praksu u državama našeg regiona izbor članova Saveta iz civilnog društva najčešće se vrši na taj način što organizacije civilnog društva same predlažu i biraju svoje kandidate za predstavnike u Savetu. U jednom broju zemalja broj članova koje predstavljaju organizacije civilnog društva su u većini u odnosu na članove koji predstavljaju organe državne uprave i u tim slučajevima predsednik Saveta je jedan od članova predstavnika civilnog društva (R. Slovenija, R. Hrvatska i Severna Makedonija). Postoji primer Saveta koji je obrazovan isključivo od predstavnika organizacija civilnog društva, gde je i predsednik iz organizacije civilnog društva  (BiH). Proces izbora predstavnika organizacija civilnog društva sprovodi državni organ nadležan za saradnju sa civilnim društvom.

Imajući u vidu regionalnu praksu, predviđeno je da izbor članova Saveta iz civilnog društva bude javan i transparentan putem javnog poziva kao i da organizacije glasanjem biraju svoje predstavnike u Savetu.

U skladu sa navedenim Ministarstvo je u maju 2023. godine objavilo Javni poziv organizacijama civilnog društva za članstvo u Savetu za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.  Cilj javnog poziva bio je izbor 11 (jedanaest) predstavnika organizacija civilnog društva koji će biti predloženi za članstvo u Savetu. Javnim pozivom je predviđeno da za kandidate iz reda civilnog društva, koji ispune kriterijume javnog poziva, glasaju organizacije civilnog društva tako što će svaka registrovana organizacija imati pravo na jedan glas. U skladu sa postavljenim ciljem javnog poziva predloženo je 11 predstavnika organizacija civilnog društva i njihovih zamenika.

Paralelno sa procesom izbora predstavnika civilnog društva, Ministarstvo je uputilo zahteve organima državne uprave koji su u konsultativnom procesu, odnosno prilikom definisanja strukture Saveta, prepoznati kao ključni za članstvo u Savetu u odnosu na oblasti njegovog mandata. Dopisi sa zahtevom za delegiranje predstavnika organa upućeni su: Ministarstvu informisanja i telekomunikacija, Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvu finansija, Ministarstvu unutrašnjih poslova, Ministarstvu kulture, Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave, Republičkom sekretarijatu za javne politike i Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo.

Na predlog Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Vlada Republike Srbije  je na sednici održanoj 28. septembra 2023. godine Odlukom broj: 02-8792/2023 obrazovala Savet za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.

Više informacija o izboru Organizacija civilnog društva za članstvo u Savetu za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva možete videti na sledećem linku:

https://arhiva.minljmpdd.gov.rs/konkursi-javni-pozivi-75.php