Univerzalni periodični pregled (UPR)

Univerzalni periodični pregled (UPR)

Univerzalni periodični pregled (UPR) je specifičan mehanizam nadzora nad poštovanjem ljudskih prava u svim zemaljama članicama Ujedinjenih nacija, koji je u nadležnosti Saveta za ljudska prava.

Uspostavljen je Rezolucijom GSUN 60/251 od 3. apirla 2006. godine, a primenjuje se od 2008. godine. Univerzalni periodični pregled se, kao vid monitoringa o stanju ljudskih prava, razlikuje od praćenja primene ostalih ugovora Ujedinjenih nacija i razlikuje od ostalih ugovora Ujedinjenih nacija i odražava više političke nego ekspertske stavove, budući da u njemu učestvuju isključivo države članice UN.

U skladu sa stavom 5 aneksa Rezolucije 5/1 Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija od juna 2007. godine, UPR se zasniva na:  

  1. Razmatranju tri izveštaja:
  • Izveštaj države članice UN;
  • Izveštaj Kancelarije visokog komesara za ljudska prava UN koji se zasniva na informacijama ugovornih tela UN i specijalnih procedura UN;
  • Izveštaj Kancelarije visokog komesara za ljudska prava UN koji se zasniva na informacijama od akreditovanog nezavisnog državnog organa – Zaštitnik građana (prema Pariskim principima UN-a) i organizacija civilnog društva.
  1. Interakvtivnom dijalogu državne delegacije sa predstavnicima država, članica Saveta za ljudska prava (47) i ostalih zainteresovanih država članica UN.

Država dostavlja Izveštaj Savetu za ljudska prava obično oko tri meseca pre razmatranja izveštaja. Za svaku zemlju se bira Trojka – predstavnici/izvestioci tri države članice Saveta za ljudska prava preko koje se ostvaruje saradnja države koja prolazi kroz Univerzalni periodični pregled i Radne grupe Saveta za ljudska prava. Desetak dana pre predstavljanja izveštaja u interaktivnom dijalogu, Trojka državi dostavlja listu pitanja zainteresovanih država članica UN. Državna delegacija tokom interaktivnog dijaloga treba da odgovori na ta pitanja. Na čelu državne delegacije obično je ministar, a članovi su eksperti iz nadležnih institucija. Na taj način postiže se da država može na licu mesta da odgovori na konkretna pitanja, ali i da istovremeno, ukoliko je potrebno, zauzme određene političke stavove.

Po završetku interaktivnog dijaloga  Trojka – priprema Izveštaj Radne grupe Saveta za ljudska prava. U pripremu ovog izveštaja aktivno je uključena i država koja prolazi kroz Univerzalni periodični pregled. Država je dužna da razmotri sve preporuke koje je dobila od država članica UN učesnica u UPR-u i izjavi koje prihvata. Sve preporuke, i one koje je država prihvatila, delimično prihvatila ili nije prihvatila, sa komentarima se unose u Izveštaj. Izveštaj, koji sadrži pregled interaktivnog dijaloga, preporuke i dobrovoljna obećanja države (ukoliko ih je država dala), Radna grupa Saveta za ljudska prava usvaja na plenarnoj sednici.

Jedan ciklus UPR-a je sa četiri produžen na četiri i po godine i tokom ciklusa se održava 14 sesija, a u svakoj od sesija se razmatra po 14 država.

 

Izveštaj Republike Srbije za četvrti ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR)

Izveštaj Republike Srbije za treći ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda

Izveštaj Republike Srbije za drugi ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda

Izveštaj Republike Srbije za prvi ciklus Univerzalnog periodičnog pregleda