Savet za praćenje primene UN preporuka za ljudska prava

Sprovođenje preporuka Ujedinjenih nacija u oblasti ljudskih prava u kontinuitetu od 2014. godine prati Savet Vlade za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava, ispunivši time preporuke iz drugog ciklusa UPR-a.

Savetom predsedava ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a članove su  predstavnici 18 organa i institucija zaduženih za oblast ljudskih prava, predstavnici Platforme organizacija civilnog društva. Sednice posmatraju Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova i Odbor za prava deteta Narodne skupštine Poverenik za zaštitu ravnopravnosti, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, Zaštitnik građana, organizacije civilnog društva i međunarodne organizacije.

Zadaci Saveta su da razmatra i prati primenu preporuka koje Republika Srbija dobija u procesu Univerzalnog periodičnog pregleda Saveta za ljudska prava, preporuka ugovornih tela Ujedinjenih nacija i  specijalnih procedura; predlaže mere za primenu i ispunjenje dobijenih preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija u oblasti ljudskih prava u skladu sa Planom za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava i metodologijom Saveta; daje mišljenja o napretku ljudskih prava u izveštajnom periodu i daje stručna objašnjenja o stanju ljudskih prava i rezultatima koji su ostvareni primenom preporuka; izrađuje godišnje izveštaje o ispunjenosti preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija u oblasti ljudskih prava.

Izrada godišnjih izveštaja o ispunjenosti preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija u oblasti ljudskih prava je uvedena Odlukom Saveta iz 2023. godine, koje će između ostalog olakšati izradu periodičnih izveštaja  koji se dostavljaju ugovornim telima UN-a i Savetu za ljudska prava, a u krajnjem cilju efiaksnije meriti realizaciju preporuka, koristiti mehanizam ranog upozoravanja u slučaju zastoja kod sprovođenja određenih preporuka i sagledati oblasti u kojima treba pojačati polje delovanja.

Rad Saveta zasniva se na principima inkluzivnosti i transparentnosti. Inkluzivnost podrazumeva da su u rad Saveta uključeni pored organa izvršne vlasti i predstavnici Parlamenta, nezavisnih tela, organizacija civilnog društva, i drugih relevantnih aktera. U prilog transparentnosti govori i činjenica da  Savet zajedno sa Parlamentom i organizacijama civilnog društva organizuje javna slušanja i konferencije posvećene primeni preporuka koje Srbija dobija od UN-a.

U pogledu sastava Saveta značajna unapređenja su postignuta 2023. godine, time što je u članstvo Saveta, pored resornih ministarstava  uključena Privredna komora Srbije, u cilju primene preporuka koje se odnose na izradu Nacionalnog plana za biznis i ljudska prava, kao i Stalna konferencija gradova i opština, radi efikasnijeg i koordiniranog približavanja UN mehanizama i preporuka jedinicima lokalne samouprave, imajući u vidu da najveći broj preporuka zahteva primenu na lokalnom nivou.

U cilju efikasnijeg praćenja sprovođenja preporuka, na inicijativu Saveta, a uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji i Tima za ljudska prava UN u Srbiji, kreirana je i Platforma organizacija za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava koja broji 26 organizacija civilnog društva. Uključenost Platforme u rad ovog tela ne ometa njihovu nezavisnost i mogućnost podnošenja izveštaja iz senke mehanizmima za ljudska prava. Savet Platformu vidi kao partnera za saradnju sa mehanizmima UN za ljudska prava i nastavlja, uz OHCHR u Srbiji, da pruža podršku u radu. Predstavnicima Platforme je obezbeđena stalna stolica u Savetu za dva predstavnika.

Rad Saveta je unapređen 2023. godine kroz obezbeđivanje stalne stolice Platformi organizacija za saradnju sa UN mehanizmima.

U radu Saveta su ustanovljene i nove prakse:

  • Tematske sednice na inicijativu Platforme;
  • Uključivanje stavova OCD prilikom izrade državnih izveštaja o ispunjenosti preporuka;
  • Predstavljanje alternativnih izveštaja članovima Saveta i državne delegacije, što je nedavno bio primer u pogledu UPR procesa i Komiteta za ljudska prava. 

Savet je razvio poseban Plan za ispunjavanje preporuka, koji trenutno sadrži 481 dobijenu i prihvaćenu preporuku mehanizama UN za ljudska prava i na čijoj realizaciji radimo

Takođe, rad Saveta je dodatno unapređen i osnažen, zahvaljujući elektronskoj bazi za praćenje primene UN preporuka koju nam je ustupio OHCHR.

Institucionalizovana saradnja sa UN mehanizmima za ljudska prava, kroz rad ovog tela Vlade, uz kontinuiranu snažnu podršku nacionalnog ekspertskog Tima za ljudska prava UN-a u Srbiji (prestao sa radom 2024.g.) i Misije OEBS-a u Srbiji je dobila na kvalitetu u prethodnom periodu.

Sednice Saveta

Dokumenta Saveta