Sednice Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava

Zapisnici Saveta za praćenje primene preporuka UN za ljudska prava

Kultura ljudskih prava mladih osoba
27. septembar 2023.
 
U Palati Srbija. 27. septembra 2023. godine održan je prvi zajednički sastanak dva radna tela, Saveta za mlade i Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, na temu kulture ljudskih prava mladih osoba, kojim je započeto sprovođenje niza aktivnosti pod sloganom „75 dana za 75 godina Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima“
 
Kroz razmenu praksi koje smo kao država razvili, jačanja međusektorske saradnje i koordinsani rad, u narednih 75 dana do obeležavanja 75. godišnjice od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima, zajedno sa mladima, drugim ministarstvima, organizacijama civilnog društva, nezavisnim telima, međunarodnim organizacijama i akademskom zajednicom organizovaćemo niz događaja i skupova, a svaki od njih će imati kao perspektivu omladinske politike. Prva u nizu značajnijih aktivnosti ova dva saveta je sednica na temu „ Kultura ljudskih prava i ljudska prava mladih“, 9. oktobra 2023. godine na Pravnom fakultetu u Beogradu.

 

17. sednica Saveta za praćenje preporuka UN za ljudska prava

28. mart 2023.

U P Održana sednica Saveta za praćenje preporuka UN za ljudska prava alati Srbija 28.3.2023. godine, održana je sednica Saveta za praćenje preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kojom je predsedavao ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov.

„Ove godine se obeležava 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima. U tom kontekstu, Visoki komesar za ljudska prava Ujedinjenih nacija pozvao je države članice da do kraja godine podnesu izveštaje o preduzetim aktivnostima i merama u oblasti zaštite ljudskih prava, te će i u tom smislu rad ovog Saveta dobiti na punom značaju“, naglasio je ministar Žigmanov.

Na prvoj sednici u ovom sastavu, a 17. po redu od osnivanja Saveta 2014. godine, predstavljene su informacije od značaja za rad Saveta u oblasti izveštavanja prema mehanizmima Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kao i Plan rada ovog radnog tela Vlade Republike Srbije za naredni period. Sledeća sednica zakazana je za 26. april 2023.

Pored državnih sekretara, pomoćnika, zamenika ili šefova sektora iz ministarstava nadležnih za sprovođenje preporuka Ujedinjenih nacija, te predstavnika Privredne komore Srbije i Stalne konferencije gradova opština, bili su prisutni i predstavnici Narodne skupštine Republike Srbije, Zaštitnika građana, Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, akademske zajednice, Platforme organizacija za saradnju sa UN mehanizmima za ljudska prava, organizacija civilnog društva sa kojima Savet ima potpisane memorandume o saradnji, Tima za ljudska prava UN-a i Misije OEBS-a u Srbiji.

Zapisnik sa sedamnaeste sednice

Konstitutivna sednica Saveta za praćenje primene preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija za ljudska prava

27. mart 2015.

konstitutivna_sednica_mehanizmiunKonstitutivna sednica Saveta za praćenje primene preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija za ljudska prava, kojom je predsedavala Suzana Paunović, održana je7. marta 2015. godine.

Срbija ostvaruje napredak u poštovanju ljudskih i manjinskih prava, a osnivanje jednog ovakvog tela pokazatelj je odlučnosti Vlade Republike Srbije da nastavi u dobrom pravcu, ocenila je Suzana Paunović, predsednica Saveta. Republika Srbija podnosi redovne izveštaje telima UN i od njih dobija preporuke u cilju unapređenja poštovanja ljudskih i manjinskih prava i u ovom trenutku Srbija ima 367 preporuka koje su joj uputili mehanizmi UN za ljudska prava.

Najslabija ocena u procesu izveštavanja odnosila se na praćenje postupanja po preporukama međunarodnih tela, što je bio osnovni razlog za osnivanje Saveta, kako sistemski uredila sva važna pitanja u sistemu implementacije politika koja se odnose na ljudska i manjinska prava.

Rad Saveta je važan zbog samog procesa izveštavanja i komunikacije sa mehanizmima UN, kao i zbog pregovaračkog procesa sa EU (posebno za pregovaračka poglavlja 23 i 24), ali njegov primarni zadatak jeste unapređenje stanja ljudskih prava u Srbiji, naglasila je Paunović.

Poslovnikom o radu Saveta, koji je usvojen na današnjoj sednici, uređena su najvažnija pitanja za efikasan rad Saveta, sa ciljem da se saradnja sa svim relevantnim akterima od nezavisnih regulatornih tela, skupštinskog odbora, nevladinog sektora, i delegacijama koje predstavljaju izveštaje Republike Srbije relevantnim mehanizmima UN podigne na najviši nivo. Da rad Saveta treba da bude dostupan i najširoj javnosti, govori i činjenica da je predviđeno održavanje javnog slušanja jednom godišnje, navodi se u saopštenju predsedavajuće.

Na sednici su razmatrane preporuke Saveta za ljudska prava UN iz Drugog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda i preporukama ugovornih tela UN, koje su nakon izlaganja razmatrane, sa posebnim osvrtom na preporuke 17 i 23 Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena.

Savet za praćenje primene preporuka mehanizama Ujedinjenih nacija za ljudska prava obrazovan je u decembru 2014. godine Odlukom Vlade Republike Srbije na period od pet godina. Savet u svom sazivu ima predsednika i devet članova iz reda funkcionera i državnih službenika na položaju u ministarstvima nadležnim za poslove pravde, spoljne poslove, unutrašnje poslove, rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, prosvetu, nauku i tehnološki razvoj, zdravlje, kulturu i informisanje, državnu upravu i lokalnu samoupravu i iz Kancelarije za evropske integracije.

Savet je osnovan sa zadatkom da razmatra i prati primenu preporuka koje Republika Srbija dobija u procesu Univerzalnog periodičnog pregleda Saveta za ljudska prava Ujedinjenih nacija i preporuka ugovornih tela Ujedinjenih nacija – Komiteta za prava čoveka, Komiteta za ekonomska, socijalna i kulturna prava, Komiteta za ukidanje rasne diskriminacije, Komiteta za eliminisanje diskriminacije žena, Komiteta protiv torture, Komiteta za prava deteta, Komiteta za prava osoba sa invaliditetom i Komiteta za prisilne nestanke. Savet će predlagati mere za primenu dobijenih preporuka, davati mišljenja o napretku ljudskih prava u izveštajnom periodu i stručna objašnjenja o stanju ljudskih prava i rezultatima koji su ostvareni primenom preporuka.

Sednici Saveta, osim članova prisustvovali su i predstavnici nazavisnih državnih organa, Zaštitnika građana i Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti.

Zapisnik sa konstitutivne sednice