Srbija bez barijera – obaveza svih nas

 U organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Kabineta ministarke bez portfelja zadužene za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, političkog i ekonomskog osnaživanja žena i sprečavanja nasilja nad ženama Tatjane Macure, danas je u Sava Centru održan društveni dijalog pod nazivom „Politike pristupačnosti izgrađenog okruženja – Srbija na putu ka Evropskoj uniji“.

Na otvaranju dijaloga, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov je izjavio da je stvaranje modernog društva, u kojem će svakom pojedincu biti omogućeno da samostalno živi i učestvuje u svim aspektima života na jednakoj osnovi i punopravno participira u svojim pravima i obavezama, društvo kome stremi Republika Srbija.

Na tom putu, rekao je ministar, pristupačnost okruženja, usluga i informisanja predstavlja preduslov za ostvarivanje svih društvenih kontakata, ostvarenje nezavisnosti i uključivanja osoba sa invaliditetom u svakodnevni život.

I pored pomaka u određenim oblastima zaštite prava osoba sa invaliditetom, dodao je on, pred nama je još mnogo izazova. Izgrađeno okruženje nije jednostavno dostići, ali je neophodno da ono bude neprekidno u vrhu prioriteta državnih organa i institucija. Zajedničkim naporima gradimo svet u kome nije prepreka invaliditet ili neka druga okolnost koja nas otežava u obavljanju svakodnevnih radnji, već ih čine barijere kojima smo svi okruženi, zaključio je ministar Žigmanov.

Ministarka Tatjana Macura kazala je da se obezbeđivanje pristupačnosti izgrađenog okruženja ne odnosi samo na osobe sa invaliditetom, već ona olakšava život mnogim ljudima, kao što su roditelji s malom decom, starije osobe, i omogućava, pre svega, njihovu ekonomsku aktivnost.

„Mi nemamo luksuz da isključimo ljude iz zajednice zato što je ta zajednica prepuna barijera. Nama je svaka osoba važna, želimo da svaka osoba pronađe svoju svrhu i da doprinos zajednici, a za to nam je potrebno okruženje koje ne ostavlja nikoga iza sebe. To se najbolje postiže tako što ćemo uključiti ljude sa različitim mogućnostima u sve što radimo“, istakla je ministarka Macura.

Potpredsednica Narodne skupštine Elvira Kovač istakla je u svom obraćanju da postoji dosta prostora da se još više doprinese u pogledu pristupačnosti i dodala da je značajan korak ka tom cilju i osnivanje neformalne Parlamentarne grupe za unapređenje položaja osoba sa invaliditettom. Ona je istakla da je reč o temi u vezi sa kojom postoji opšti konsenzus i koja je iznad svih politika i ne poznaje političke stranke.

U uvodnom delu društvenog dijaloga govorili su i Biljana Barošević, pomoćnica ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Vladimir Mićić, pomoćnik ministra za javna ulaganja, Nikola Tarbuk, generalni sekretar SKGO, i Ana Janković Jovanović, savetnica za ljudska prava stalne koordinatorke UN u Srbiji.

Prezentaciju o pristupačnosti izgrađenog okruženja, informacija, komunikacija, roba i usluga, predstavila je Ljupka Mihajlovska, posebna savetnica ministarke bez portfelja. U drugom delu govorili su i Dragana Čukić iz Udruženja inženjera konsultanata Srbije – ASES i Slobodan Milošević iz Karitasa Srbije.

Društveni dijalog organizovan je uz podršku Tima UN u Srbiji, a prisutni su bili državni sekretari prof. dr Rejhan Kurtović i dr Stana Božović, pomoćnica dr Nina Mitić, predstavnici drugih ministarstava, institucija, organizacija civilnog društva, ugledni pojedinci među kojima osvajač paraolimpijskih medalja Draženko Mitrović, i drugi. Društveni dijalog je vodio pomoćnik ministra Aleksandar Radosavljević. .

Na kraju dijaloga, kao što je uobičajeno, usvojena je Saglasnost o postupanju

Foto: Ministarstvo i D. Stanković

Preporučujemo...