Studijska poseta Ministarstvu grupe iz Gruzije, Jermeni, Tadžikistana i Severne Makedonije

U okviru programa „Saradnja za Agendu 2030“ koji sprovodi GIZ, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog danas je posetila grupa predstavnika lokalnih i nacionalnih institucija kao i aktivista civilnih organizacija iz Gruzije, Jermenije, Tadžikistana i Severne Makedonije. Svrha posete bila je razmena iskustava u lokalizaciji ciljeva održivog razvoja i predstavljanje dobrih primera prakse iz Republike Srbije.

Na sastanku koji je organizovan u Palati Srbija, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomsilav Žigmanov, sa saradnicima, upoznao je goste sa aktivnostima Ministarstva kada je reč o kreiranju politika, izradi normativnog okvira i primeni ciljeva održivog razvoja iz Agende 2030 Ujedinjenih nacija.

Ministar je naglasio da su ciljevi održivog razvoja iz Agende 2030 nacionalni prioritet, a pristupanje Evropskoj uniji strateški cilj Republike Srbije, te da se sprovođenjem celokupnog reformskog procesa, izradom, usvajanjem i primenom razvojnih dokumenata i dokumenata javnih politika tokom procesa evropskih integracija, istovremeno integriše i 17 ciljeva održivog razvoja UN.

Pomoćnik ministra iz Sektora za društveni dijalog Aleksandar Radosavljević istakao je da je u protekle tri godine Ministarstvo organizovalo 55 društvenih dijaloga, sa više od 3.500 učesnika, sa temama koje su uključile svaki od 17 ciljeva održivog razvoja UN.

Pomoćnik ministra iz Sektora za saradnju sa civilnim društvom Žarko Stepanović je upoznao prisutne sa mehanizmima saradnje sa civilnim društvom i organima javne vlasti na sva tri nivoa u Republici Srbiji. On je posebno istakao da je krajem septembra prošle godine osnovan Savez za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva kojem će sigurno jedan od tema rada biti i ciljevi održivog razvoja, te dodao da postoji mreža kontakt tačaka u organima vlasti širom zemlje sa organizacijama civilnog društva.

Pomoćnica ministra Nina Mitić iz Sektora za antidiskriminacionu politiku i unapređenje rodne ravnopravnosti predočila je normativni okvir koji Republika Srbija ima kad je reč o unapređenju rodne ravnopravnosti, borbe protiv diskriminacije i zaštite osetljivih društvenih grupa, usvojene zakone, strategije i akcione planove, kao i nove institucionalne okvire za kreiranje politika i mehanizme kontrole sprovođenja zakona.

Prisutne su najviše interesovale teme o rodnoj ravnopravnosti, načinima kontrole sprovođenja planskih dokumenata, merenje rezultata zacrtanih ciljeva, zapošljavanje osoba sa invaliditetom,  zaštita drugih marginalizovanih grupa.

Na sastanku su tokom razgovora razmenjena iskustva imajući u vodu da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ima značajnu praksu u praćenju i sprovođenju ciljeva održivog razvoja, kao i podsticanju lokalnih samouprava na primenu Agende 2030, uvođenje principa „Da niko ne bude izostavljen“ (Live no one behind), kao i monitoringa i izveštavanja o primeni ciljeva održivog razvoja.  

Preporučujemo...