Светски дан детета, 20. новембар: Дечја права су људска права
Поводом 20. новембра, Светског дана детета, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог подсећа да су права детета људска права, те да је брига о деци и поштовање њихових права важно за опстанак и будућност човечанства.
Светски дан детета обележава се на дан када је 1959. године Генерална скупштина Уједињених нација усвојила Декларацију о правима детета. На исти дан, 20. новембра 1989. године, Генерална скупштина УН усвојила је и Конвенцију о правима детета.
Република Србија, као држава чланица овог најзначајнијег међународног документа у области права детета, настоји да основни принципи Конвенције о правима детета, и препоруке УН-а, буду уграђене у све политике, на националном и локалном нивоу, у циљу пуног остваривања права деце.
Законска забрана телесног кажњавања деце, јачање механизама који обезбеђују заштиту деце од насиља у свим окружењима, јачање инклузивности у образовању и побољшање целокупног нормативног оквира који се тиче права детета, неке су од препорука које је Србија прихватила у последњем циклусу Универзалног периодичног прегледа, кључног међународног механизма за надзор над стањем људских права у државама чланицама УН.
Обележавање Светског дана детета пружа прилику за осврт на Циљеве одрживог развоја УН-а из Агенде 2030, као и на то како друштво може боље да заштити и подржи децу у њиховом расту и развоју. Неопходно је да свој деци буде гарантован приступ здравственим услугама и одговарајућој исхрани, чистој води и хигијенским условима живота. Дужни смо да обезбедимо свој деци равноправне услове за образовање, што у савременом свету подразумева и превазилажење дигиталног јаза за најугроженију децу.
Неопходно је да сагледамо и упорно радимо на унапређењу квалитета менталног здравља деце и младих, зауставимо сваки вид злостављања и занемаривања деце, вршњачког насиља, те да градимо нове вредносне моделе у друштву.
Велики број деце у свету је изложен тешким условима живота. Технолошки напредак и развој нису довели до равномерног развоја и праведнијег друштва. Сведоци смо да се најрањивији, деца, боре за елементарне услове живота, а све већи број њих из најнеразвијених подручја постају избеглице и деца без пратње, са неизвесном животном судбином. Многа су, нажалост, угрожена ратним сукобима у којима сваког дана на десетине смртно страдају.
Уз подсећање на вредности из Универзалне декларације о људским правима, Уједињене нације ове године обележавају и Међународни дан људских права под слоганом „Наша права, наша будућност, управо сада“, наглашавајући да поштујући људска права, оснажујемо појединце и друштво како би сви заједно градили бољу будућност, првенствено за нашу децу.
Прво детета је да буде дете, а наша је дужност да чувамо њихово детињство, обезбедимо мир, благостање, равномеран развој, те здраву и одрживу животну средину. Због будућности свих нас, важно је да цео свет буде одговорнији и деци пружи једнаке животне шансе да остварују своје снове.