Društveni dijalog „Mentalno zdravlje mladih“

20. oktobar 2023.

Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov i ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić učestvovali su danas u društvenom dijalogu „Mentalno zdravlje mladih“ koje je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Omladinskim savezom udruženja OPENS i Institutom za javno zdravlje Vojvodine.

Otvarajući skup, ministar Žigmanov je podvukao da je, u godini kada obeležavamo 75 godina od usvajanja Univerzalne deklaracije  Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima, važno istaći da je mentalno zdravlje ljudsko pravo i da kao društvo i država moramo sve učiniti da se u celosti ostvari mentalno blagostanje,  jer je ono pretpostavka za uživanje svih drugih ljudskih prava. Naše Ministarstvo, rekao je Žigmanov, zainteresovano je ne samo za debate o  mentalnom zdravlju našeg društva, nego i kada su u pitanju koraci koje kao država preduzimamo u cilju da se ovo pravo ostvari.

Ministar je naglasio važnost intersektorske saradnje i koordinisanog delovanja svih nadležnih institucija u cilju ranog prepoznavanja i pravovremenog reagovanja, posebno kada je mlada populacija u pitanju.

Ministar Žigmanov je dodao da zaštita mentalnog zdravlja treba da bude koordinisana, sveobuhvatna, pre svega prilagođena potrebama mladih i stalno dostupna na agendama svih nadležnih institucija. U tom smislu, on je podsetio da je nedavno šest ministarstava  potpisalo Memorandum u cilju podrške mentalnom zdravlju adolescenata i mladih u Srbiji

Ministar je pozdravio napore Vlade Republike Srbije i Ministarstva prosvete, da do kraja ove školske godine zaposle oko 250 psihologa i pedagoga u osnovnim i srednjim školama.

Ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić naglasila je važnost ranog prepoznavanja mentalnih poremećaja kod mladih i najavila povećanje broja psihologa u domovima zdravlja. Kako je rekla, porodica ne može nekada da se izbori sama sa određenim problemim i zato su tu društvo, šola, zdravstvene ustanove, omladinski centri da pomognu. 

Posebno je ukazala na probleme zavisnosti kod mladih, od igrica, kladionica, do zloupotrebe droga, protiv čega celo društvo treba da se bori.

Tokom dijaloga,  različite institucije koje se bave mentalnim zdravljem iznele su podatke o značajnom broju mladih  koji boluju od nekih od poremećaja i u tom smislu potrebu za psihološkom podrškom, kao i aktivnosti institucija koje su do sada preduzete kako bi se svest o važnosti čuvanja mentalnog zdravlja što više proširila.

U društvenom dijalogu učestvovali su i Ivana Antonijević, pomoćnica ministra za omladinu i turizam, doc. dr Snežana Vuković, ispred Ministarstva prosvete,  prof. dr Edita Stokić, direktorka UKC Vojvodine, prof. dr Svetlana Kvrgić, pomoćnica direktora Instituta za javno zdravlje Vojvodine, Vukašin Grozdanović, izvršni direktor OPENS-a,  Nikola Tarbuk, generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština, Stanoslava Vučković, ispred UNICEF-a, predstavnici omladinskih i nevladinih organizacija i drugi.

Na kraju dijaloga, učesnisi su usvojili saglasnost o postupanju u kojoj se posebno ističe značaj međusektorske saradnje, povećanja kapaciteta lokalnih samouprava u cilju prižanja pomoći u zaštiti mentalnog zdravlja mladih.

 U popodnevnom delu održana je panel diskusija „Sistemska podrška mladima u borni protiv zloupotrebe psihoaktivnih supstanci i prevenciji bihevioralnih bolesti zavisnosti“, organizovana u saradnji sa  Kancelarijom za borbu protiv droga RS, tokom koje su se, pored reči stručnjaka, čule i ispovesti zavisnika i kozavisnika.

Saglasnost o postupanju, mentalno zdravlje mladih

Saglasnost o postupanju, borba protiv zloupotrebe psihosocijalnih supstanci

 

Preporučujemo...