U Vršcu održan seminar o saradnji na zaštiti i unapređenju ljudskih i manjinskih prava
Odbor za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Narodne skupštine Republike Srbije, uz podršku Misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) u Srbiji, organizovao je u Vršcu dvodnevni seminar posvećen saradnji u oblasti zaštite i unapređenja ljudskih i manjinskih prava.
U ime Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, na seminaru su učestvovale Svetlana Đorđević, viša savetnica i Tanja Srećković, samostalna savetnica, obe iz Sektora za ljudska prava.
Otvarajući skup, predsednik skupštinskog Odbora Aleksandar Marković naglasio je važnost povezivanja i održavanja kontinuiteta u saradnji između izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, pokrajinskih i lokalnih organa i institucija, nezavisnih tela i organizacija civilnog društva. On je, ovom prilikom, najavio prvu posetu nakon seminara Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog radi dogovora i planiranja zajedničkih aktivnosti u narednom periodu.
Augusta Federston, viša savetnica za ljudska prava i sprečavanje diskriminacije u Misiji OEBS-a u Srbiji, naglasila je da će Misija OEBS-a nastaviti da podržava javna slušanja kao i druge aktivnosti Narodne skupštine RS u cilju unapređenja stanja ljudskih i manjinskih prava i antidiskriminacije.
Viša savetnica u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog SvetlanaĐorđević predstavila je na seminaru normativni i strateški okvir u oblasti ljudskih i manjinskih prava. Ona je, tom prilikom, podvukla da je, u izveštajima međunarodnih i regionalnih tela, upostavljeni normativni okvir uvek ocenjivan kao dobar, dok je implementacija i dalje izazov na kojem treba raditi.
U pogledu strateškog okvira, Svetlana Đorđević je naglasila važnost kontinuiteta koji naša država održava u većini dokumenata. Ukazala je, ovom prilikom, na značaj donošenja Zakona o planskom sistemu, te na krovne i mnogobrojne zakone u oblasti zaštite ljudskih i manjinskih prava.
U tom kontekstu, ona je ukazala na ključni princip LNOB (da niko ne bude izostavljen) iz Agende 2030 Ujedinjenih nacja (UN) prilikom donošenja zakonskih i strateških dokumenata.
Svetlana Đorđević je, takođe, istakla da je društveni dijalog, kao mehanizam, važan u procesu izrade zakonskih i strateških dokumenta i pozvala, ovom prilikom, učesnike da podnose inicijative za otvaranje dijaloga o pitanjima od značaja.
Na panelu koji je posvećen ulozi skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova u radu Saveta za praćenje primene preporuka Ujedinjenih nacija za ljudska prava, govorili su samostalna savetnica u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tanja Srećković i sekretar pomenutog Saveta Dušan Pokuševski, koordinator Platforme organizacija za saradnju sa UN mehanizmima za ljudska prava.
Tanja Srećković je istakla da Savet za praćenje UN preporuka za ljudska prava obeležava ove godine deceniju kontinuiranog rada, a od samog osnivanja u njegovom radu učestvuju predstavnici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova. Sa Odborom su organizovana brojna javna slušanja na kojima su predstavljene preporuke iz zaključnih zapažanja Komiteta UN-a, ali i preporuke Saveta za ljudska prava u okviru Univerzalnog periodičnog pregleda, kao i javna slušanja u vezi sa aktuelnim pitanjima iz oblasti ljudskih i manjinskih prava, kao što je povezivanje sektora biznisa sa ljudskim pravima.
Još jedan primer dobre prakse u multisektorskoj saradnji pokazuje nedavno usvajanje Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, gde su jedinstvo o potrebi da se građanima naše države pruži dodatni mehanizam zaštite u oblasti ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava iskazale organizacije civilnog društva, nezavisna tela, nadležna ministarstva i narodni poslanici.
Savet je za deset godina značajno unapredio svoj rad, rekla je Tanja Srećković, od uključivanja Privredne komore i Stalne konferencije gradova i opština u članstvo, održavanja tematskih sednica na inicijativu organizacija civilnog društva i predstavljanja izveštaja iz senke na sednicama Saveta, do elektronske baze podatka na osnovu koje će se vršiti godišnja praćenja stanja ljudskih prava, istakla je ona i dodala da su Misija OEBS-a u Srbiji i Tim za ljudska prava UN-a u Srbiji od samog početka prepoznali potencijal ovog nacionalnog mehanizma i pružali mu, svih ovih godina, podršku u radu.
Dušan Pokuševski je ukazao na potrebu da država uspostavi koordinacioni mehanizam postupanja po odlukama ugovornih tela UN-a u vezi sa individualnim predstavkama građana.
Na Seminaru su, pored narodnih poslanika, učestvovali predstavnici akademske zajednice, nezavisnih državnih organa, tužilaštva i organizacija civilnog društva.