Успешних првих 100 дана рада Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог

Поводом обележавања 100 дана рада Владе Републике Србије, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог обавештава јавност да је у периоду након формирања новог сазива Владе Републике Србије, 2. маја 2024. године, Министарство наставило да посвећено и предано ради на реализацији свих започетих пројеката и програмских задатака из својих надлежности, који се односе на остваривање циљева Владе. У нашој непосредној надлежности су области заштите и унапређивања људских и мањинских права, сузбијање свих видова дискриминације, унапређење родне равноправности, стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва и отварање друштвеног дијалога о важним питањима и изазовима пред којима се наше друштво налази. Многобројне реализоване активности које је Министарство остварило у овом периоду одвијале су се кроз заједнички рад сектора Министарства и кроз интензивну сарадњу са надлежним државним органима, другим министарствима и међународним актерима. Са постигнутим резултатима можемо бити задовољни, премда смо свесни да нам предстоји велики рад на остварењу свих прокламованих циљева.

У првих 100 дана Владе Републике Србије, Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог је кроз различите активности које је спроводио Сектор за људска права успешно у континуитету наставило задате активности кроз међусекторску сарадњу и редовну комуникацију са међународним организацијама задуженим за унапређење и заштиту људских права, а пре свега Уједињеним нацијама, Саветом Европе и Европском комисијом. Благовремено одговарјући на задате обавезе  достављени су извештаји и коментари у контексту испуњавања међународних обавеза Републике Србије у области заштите и унапређења људских права.

У првих 100 дана Владе Републике Србије, Министарство је кроз активности Сектора за сарадњу са цивилним друштвом и Сектора за друштвени дијалог интензивно радило на изради програмских и других докумената који се односе на стварање подстицајног окружења за развој цивилног друштва, организовало друштвени дијалог и приредило радне сусрете којима се поспешује сарадња са организацијама цивилног друштва.

Једна од важних активности Сектора за сарадњу са цивилним друштвом у претходном периоду био је и рад на унапређењу апликације „Календар конкурса за организације цивилног друштва“, која ће да омогући прикупљaње и објављивање свих података о планираним јавним конкурсима на свим нивоима који су намењени финансијској подршци пројектима и програмима организација цивилног друштва током једне календарске године.

У оквиру Сектора за националне мањине успешно je настављена реализација свих планираних и раније започетих програмских и пројектних активности. Будући да је формирана нова Влада, нови сазив Савета за националне мањине одржао је своју прву, а 13. по реду, седницу, на којој је усвојен Предлог програма за доделу средстава из Буџетског фонда за националне мањине у 2024. години. На истој седници потврђени су и симболи и празници бошњачке, горанске, немачке, ромске, словеначке, украјинске и чешке националне мањине.

Министарство као најважније остварење Сектора за међународну сарадњу истиче ратификацију Споразума о учешћу Републике Србије у програму Европске уније „Грађани, једнакост, права и вредности“. Наиме, у оквиру Првог ванредног заседања Народне скупштине Републике Србије 31. јула 2024. године усвојен је Предлог закона о потврђивању Споразума између Републике Србије и Европске уније о учешћу Републике Србије у програму Европске уније „Грађани, једнакост, права и вредности“, који је поднела Влада. Реч је о Споразуму који је претходно потписан у Министарству за људска и мањинска права и друштвени дијалог у новембру 2023. године, када је и ступила на снагу његова привремена примена, док ратификацијом почиње пуна примена овог Споразума до краја 2027. године.

Од стране Министарства и уз подршку ГИЗ-а, у циљу спровођења нулте толеранције према свим облицима насиља, као декларисане политике Владе, покренута је и иницијатива за измену и допуну Кривичног законика Републике Србије, како би се  уврстило посебно кривично дело Тешко убиство жена и на одговарајући начин оно санкционисало, а имајући у виду важност превенције и борбе против свих видова насиља према женама, посебно када је у питању оно са смртним исходом.

Поред рада на израђивању годишњих извештаја о реализацији Акционог плана за спровођење Стратегије превенције и заштите од дискриминације за 2023. годину, као и о реализацији Акционог плана за спровођење Стратегије за родну равноправност за претходну годину, Министарство истиче да је Сектор за антидискриминациону политику и унапређење родне равноправности, уз подршку Немачке развојне сарадње – ГИЗ привело крају процес измене и допуне Функционалне спецификације за аутоматску обраду података о родној равноправности и наставило рад на изради софтвера који ће бити од значајне важности за поједностављење, убрзање и подизање квалитета извештавања о остваривању родне равноправности у Републици Србији.

Препоручујемо...